Z OSTATNIEJ CHWILI

Szef biura prezydenta Ukrainy: na Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich • • •

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w Rosji

Ukraina była jednym z tematów rozmowy składającego wizytę w Moskwie watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina z metropolitą Hilarionem, szefem wydziału ds. zewnętrznych stosunków patriarchatu moskiewskiego.

Saeima/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

To pierwsza od 18 lat wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Rosji.

Vatican Insider, czyli portal religijny dziennika "La Stampa" podkreślił, że pierwszy, poniedziałkowy etap rozmów watykańskiego dostojnika, w trakcie których poruszono także trudne kwestie, zakończył się pozytywnie.

Kardynał Parolin, cytowany w relacji, oświadczył, że jest "zaszczycony" i "przejęty" tym, że pierwszy raz w życiu jest w Rosji. Hilarion wyraził zaś nadzieję, że historyczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla w Hawanie w lutym 2016 roku przyniesie dalszy rozwój dialogu między Kościołem katolickim i rosyjską Cerkwią.

Sekretarz stanu powiedział następnie dziennikarzom, że w czasie rozmowy poruszyli z metropolitą wołokołamskim trudne tematy, ale - jak dodał - "w bardzo konstruktywnym klimacie" oraz w duchu "woli przezwyciężenia istniejących trudności". W tym kontekście wymienił Ukrainę, ale nie podał żadnych szczegółów.

Kardynał Parolin oświadczył, że nie dyskutowano o możliwości drugiego spotkania papieża i patriarchy. "Pozostawmy sprawy czasowi, aby dojrzały bez nadmiernego pośpiechu" - stwierdził.

W poniedziałek watykański dostojnik odprawił mszę w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Spotkał się tam też z przedstawicielami duchowieństwa i świeckich.

We wtorek kard. Parolin przeprowadzi rozmowę z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, a po południu odwiedzi patriarchę Cyryla.

W środę kardynał Parolin uda się do Soczi na rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czwartek rano powróci do Rzymu.

 

 


Źródło:

#Moskwa #Rzym #Stolica Apostolska #Rosja #papież #Pietro Parolin

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo