W sobotę główne obchody 300-lecia koronacji obrazu MB Częstochowskiej

W sobotę na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości obchodzonego w tym roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Kulminacyjnym punktem będzie msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. Na wieczór zaplanowano muzyczne widowisko.

Aneta Lazurek/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Częstochowską ikonę koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem.

Obchody 300-lecia koronacji rozpoczęły się 8 września 2016 r. Największa jubileuszowa inicjatywa, organizowana przez ojców paulinów – gospodarzy sanktuarium – to "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłają swe zdjęcia z dołączonymi duchowymi darami dla Matki Bożej – konkretnymi postanowieniami.

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do głównych obchodów jest nowenna – cykliczne nabożeństwo odprawiane przez dziewięć kolejnych dni poprzedzających ważne święto kościelne. Ta na Jasnej Górze rozpoczęła się 17 sierpnia i potrwa jeszcze do piątku. Rozważania – transmitowane również online – prowadzi bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Kulminacja obchodów nastąpi w sobotę, gdy przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Na jasnogórskich błoniach o godz. 9.30 rozpocznie się modlitewne czuwanie pod hasłem "Maryja w dziejach Kościoła i narodu - powiedział generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

O godz. 11 odprawiona zostanie uroczysta msza św., której będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. "Uczestniczyć w niej będzie episkopat Polski, prezydent Rzeczypospolitej, rząd, parlament oraz wierni, których na pewno zgromadzi się ogromna liczba, tak jak to miało miejsce w 1717 r." – mówił ojciec generał.

Podczas mszy św. nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Następnie na godz. 18.30 zaplanowano procesję eucharystyczną, a na godz. 19 mszę św., której będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

O godz. 21.00 – jak zawsze – Apel Jasnogórski. Tego dnia będzie miał jednak specyficzną formę – będzie początkiem wielkiego widowiska muzycznego na błoniach jasnogórskich +Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo+, przygotowanego przez Telewizję Polską. Będzie i ruch, i obraz, i modlitwa, i śpiew – to ogromne przedsięwzięcie, na które bardzo serdecznie zapraszamy

 – zapowiedział paulin.

Całość zakończy czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej, które poprowadzą organizatorzy wydarzenia "Jezus na Stadionie". Potrwa ono od godz. 23 do 4 nad ranem.

Bardzo serdecznie w imieniu wszystkich ojców i braci paulinów, stróżów Jasnej Góry, zapraszam do uczestnictwa w tych wydarzeniach. Kto może, zapraszamy fizycznie, kto nie może - prosimy o duchową łączność, byśmy w tym szczególnym dniu naszymi sercami byli blisko serca Matki – Tej, która jest naszą Matką i naszą Królową

– zachęcał o. Chrapkowski.

Dokładna rocznica koronacji przypada 8 września. W tym dniu uroczystościom zakończenia rocznych obchodów będzie przewodniczyć kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm przyjęły uchwałę ustanawiającą 2017 r. Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Patronat nad jubileuszem, a także całoroczną "Żywą Koroną Maryi", objęła Konferencja Episkopatu Polski.

W ramach tej inicjatywy dotychczas wpłynęło ponad 18 tys. papierowych zdjęć z duchowymi darami. Uzupełnieniem akcji stała się kolejna akcja - "Selfie dla Maryi", w której nadesłano blisko 14 tys. zdjęć.

Z tych ostatnich powstaje właśnie mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Zawiśnie ona na jasnogórskich wałach podczas głównych, sobotnich uroczystości. Jak podali ojcowie paulini, obraz będzie miał ponad 6 m wysokości i zostanie na wałach jeszcze jakiś czas po uroczystościach.

Mozaika zostanie też opublikowana w internecie. Każdy, kto nadesłał zdjęcie, będzie mógł wpisać w wyszukiwarkę swoje dane i odszukać swój wizerunek.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jasna Góra #Częstochowa #Obraz Matki Bożej Częstochowskiej #Krzysztof Szembek #koronacja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo