Przegląd ma na celu promocję kultury kraju, kojarzonego przez wielu z legendarnym hrabią Drakulą.

Polacy od lat należą do dziesiątki najbardziej ulubionych przez Rumunów narodów. Chcielibyśmy, aby również nasz wizerunek w waszych oczach był pozytywny 

– powiedział prezes Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie Ignat Timar.

Dzień Rumunii rozpocznie korowód zespołów wokół Rynku Głównego. Później, po oficjalnym otwarciu imprezy, na scenie zaprezentują się artyści wykonujący tradycyjną muzykę.

Jako pierwszy wystąpi Ansamblul Folcloric „Somesul” Beclean z okręgu Bistrita-Nasaud (północna Rumunia, Siedmiogród). Zespół tworzą orkiestra grająca na tradycyjnych instrumentach oraz zespół taneczny Somesul. Grupa – jak podają organizatorzy – jest ambasadorem kultury Rumunii w świecie.

Drugi zespół – Ansamblul Judetului Satu Mare „Doruri Satmarene” – pokaże tańce z Transylwanii oraz obszaru Oas, Maramures i Somes. Publiczność zobaczy m.in. taniec "jocul codrenesc", który wywodzi się z północnej Transylwanii. W tańcu kobieta i mężczyzna wykonują charakterystyczne ruchy, polegające m.in. na tym, że kobieta pomaga mężczyźnie wykonać skok.

Wśród rumuńskich artystów, którzy przyjadą pod Wawel, będą także Francisc Balogh – perkusista, któremu bliskie są melodie rockowe, folkowe i jazzowe; oraz George Negrea – piosenkarz i kompozytor, śpiewają w wielu językach, w tym w języku polskim. Nie zabraknie brzmień nowoczesnych, które zapewni DJ Mihai z Klużu.

W programie przewidziano też czas na naukę ludowego tańca rumuńskiego.

Przegląd folkloru Rumunii odbędzie się w ramach 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, jednej z najstarszych imprez letnich w Krakowie.