Region pomorski KOD-u zgłosił w gdańskim magistracie całodobowe zgromadzenie na placu Solidarności w Gdańsku na dzień 31 sierpnia, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Władzom Solidarności wysłał jedynie zaproszenie. Związkowcy są oburzeni i nazywają to zachowanie „bezczelną prowokacją”.

„Można w tym miejscu postawić pytanie: gdzie były osoby tworzące KOD, tak troskliwie pochylające się dzisiaj nad Solidarnością, gdy związkowcy samotnie za składkowe pieniądze wznosili pomniki i organizowali uroczystości ku czci pomordowanych i szykanowanych. Gdzie były te osoby, gdy podczas protestów strzelano do członków Solidarności, upominających się o realizację postulatów sierpniowych? Dzisiaj, gdy wreszcie są one realizowane, te środowiska nagle się uaktywniły, maszerując ramię w ramię z liberałami, którzy postulaty sierpniowe przez lata systematycznie deptali” – napisali w oświadczeniu związkowcy.

„NSZZ »Solidarność«, który powstał w następstwie podpisania Porozumień Sierpniowych i nieprzerwanie funkcjonuje do dzisiaj, jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa. Jak co roku organizuje w całej Polsce uroczystości, które jak zawsze w Solidarności zaczynają się od mszy świętej” – piszą związkowcy. Aktywność KOD-u widzą jako ograniczenie im swobody.

– Zdecydowanie się temu przeciwstawimy – zapowiadają.


Z kolei dzisiaj Polska Agencja Prasowa podała, że 31 sierpnia w Gdańsku 37. rocznicę Sierpnia’80, KOD organizuje wiec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców z udziałem Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka.

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpocznie w Sali Akwen w budynku „S” od uroczystego posiedzenia, podczas którego zaplanowano m.in. wręczenie wyróżnień członkom opozycji solidarnościowej oraz stypendiów uczniom pomorskich szkół.

Następnie, jak co roku, w Bazylice św. Brygidy (o godz. 17.00), odbędzie się msza, która ma być odprawiona przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie, jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska na Plac Solidarności pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Natomiast o godz. 19.00 pomorski KOD organizuje na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wiec, w którym mają wziąć udział m.in. Lech Wałęsa i Władysław Frasyniuk.

„To od razu wiadomo, że KOD robi wszystko, żeby zepsuć te obchody i je zakłócić. Nawet nie zamierzam tego komentować. Nie chcę się zniżać do poziomu rynsztoka” – powiedział przewodniczący gdańskiej „S”, Krzysztof Dośla.

Ma jednocześnie nadzieję, że policja zadba skutecznie, aby obie manifestacje nie przeszkadzały sobie wzajemnie.

„Z mojej strony zrobię wszystko, żeby Solidarność i jej zwolennicy mogli godnie uczcić po swojemu tę rocznicę, nie będziemy zakłócać ich uroczystości. Mam nadzieję, że to będzie działać także w drugą stronę” – zadeklarował przewodniczący pomorskiego KOD, Radomir Szumełda.

 

„Powstanie mini miasteczko obywatelskie, do którego zaprosiliśmy ok. 30 organizacji społecznych, politycznych i związkowych, w tym +Solidarność+. I naprawdę zaprosiłem Solidarność z czystymi intencjami. Traktujemy ją jako partnera do dialogu i zapraszamy gorąco do udziału w naszych obchodach” – zapewnił Szumełda.