Zamachowiec z Barcelony nie żyje. Mussa Ukabir został zabity w Cambrils

17-letni Marokańczyk Mussa Ukabir, kierowca furgonetki, która wjechała w ludzi na Las Ramblas w Barcelonie, to jeden z terrorystów zastrzelonych przez policję w piątek nad ranem w Cambrils - podał dziennik "El Periodico".

@MailOnline

Wcześniej policja nie wykluczała, że Mussa jest wśród zabitych napastników, którzy w nadmorskim kurorcie Cambrils wjechali samochodem w ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z ofiar zmarła na skutek odniesionych ran. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku.

Nadal jednak są poszukiwani inni mężczyźni, którzy są podejrzani o udział w przygotowaniach do zamachu.

Poszukiwani to: 24-letni Mohamed Hjczami, 22-letni Junes Abujakub i 18-letni Said Aallaa. Większość mieszkała w Ripoll w pobliżu Gerony. Wszyscy są Marokańczykami lub marokańskiego pochodzenia.

Rzecznik katalońskiej policji Josep Lluis Trapero powiedział, że według śledczych należeli oni do siatki terrorystycznej, która od wielu miesięcy planowała zamach w Barcelonie.

Dotychczas policja zatrzymała czterech mężczyzn w związku z atakami w Katalonii. Trzej to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem. Żaden z zatrzymanych nie był znany władzom z działalności terrorystycznej, jeden był notowany za drobną przestępczość.

Wśród zatrzymanych jest 28-letni Marokańczyk Driss Ukabir, starszy brat Mussy Ukabira. Driss w czwartek stawił się na komisariacie, twierdząc, że skradziono mu dokumenty. Jego dokumenty znaleziono w samochodzie, którym dokonano ataku na Las Ramblas.

Jak pisze kataloński dziennik "La Vanguardia", wszystko wskazuje na to, że Mussa Ukabir wjechał w czwartek furgonetką w tłum w Barcelonie. Według dziennika w wieku 16 lat Mussa regularnie odwiedzał stronę internetową z pytaniami i odpowiedziami o nazwie Kiwi. Na tej stronie inni użytkownicy zadali mu pytanie: "Co byś zrobił w pierwszym dniu panowania jako król całego świata?". Mussa odpowiedział, że "zabiłby niewiernych i zostawiłby tylko muzułmanów, którzy podążają za religią". Na pytanie o kraj, w którym nigdy by nie zamieszkał, odpowiedział, że w Watykanie.

Z atakami w Barcelonie i Cambrils śledczy łączą wybuch gazu, do którego doszło w środę w nadmorskiej miejscowości Alcanar w Katalonii, ok. 200 km na południe od Barcelony. W eksplozji zginęła jedna osoba, a siedem innych zostało rannych. Z gruzów domu strażacy wydobyli około 20 butli z gazem.

Ten wybuch udaremnił plany przeprowadzenia przez terrorystów zamachu na większą skalę - powiedział rzecznik policji.

Po czwartkowym ataku na Las Ramblas, w którym zginęło 13 osób, w piątek nad ranem w nadmorskim kurorcie Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w ludzi, raniąc siedem osób; jedna z nich zmarła na skutek odniesionych ran. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. Według władz Katalonii oba te zamachy są ze sobą powiązane.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Barcelona #zamach

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo