Trwa obława na zamachowców. Kim jest terrorysta z Barcelony?

/ twitter.com/skynews

  

Cały czas trwa pościg za terrorystą, który wynajętą furgonetką wjechał w tłum pieszych w Barcelonie i zabił 13 osób, raniąc przy tym ponad 100. Zamachowiec zbiegł i do tej pory nie został schwytany. Służby informują, że poszukują mężczyzny w wieku ok 20 lat i wzroście ok. 170 cm. Z relacji świadków wynika, że był on ubrany w biały t-shirt w niebieskie paski.

Policja potwierdza, że zatrzymano dwie osoby powiązane z zamachem, jednak nadal nie udało się schwytać terrorysty, który prowadził furgonetkę. Coraz więcej wiadomo natomiast na temat tożsamości zamachowców. Dwaj zatrzymani przybyli do Hiszpanii z afrykańskiej enklawy Melilla na wschodnim wybrzeżu Maroka. Do zatrzymań terrorystów doszło w miejscowości Ripoll i Alcanar.
 
Okazuje się, że jednym z zatrzymanych jest Driss Oukabir, z pochodzenia Marokańczyk, który do Hiszpanii przyjechał z Marsylii. Z wcześniejszych komunikatów wynikało, że policja zidentyfikowała go właśnie jako kierowcę furgonetki, ponieważ to na jego nazwisko wynajęty został samochód. Tymczasem z informacji Sky News wynika, że Driss Oukabir zgłosił się na komisariat w Ripoll i oddał w ręce policji po tym, gdy – jak twierdzi – zobaczył w telewizji swoje zdjęcie z informacją, że to on jest poszukiwanym terrorystą z Barcelony.

Driss Oukabir twierdzi, że jego dokumenty zostały skradzione, a on sam w czasie zamachu przebywał w Ripoll, a nie w Barcelonie.

Mężczyzna jest znany policji. Ma kryminalną przeszłość.  28-letni Driss Oukabir mieszkał przez chwilę w rejonie południowej Francji, jednak kilka lat temu otrzymał pozwolenie na pobyt w Hiszpanii i tam się właśnie przeniósł. Zamieszkał w Ripoll. Kilka lat temu został już skazany za akt przemocy. Przebywał w więzieniu i wyszedł na wolność w 2012 roku.

Tymczasem „The Guardian” informuje, że mężczyzna od pewnego czasu pozostawał w zainteresowaniu służb i antyterrorystów. Ujawniono, że na początku tego roku był on w Madrycie. Teraz służby sprawdzają, gdzie dokładnie wówczas przebywał i z kim się tam spotkał.

Sam Oukabir stanowczo zaprzecza, jakoby miał coś wspólnego z zamachem w Barcelonie. Policja sprawdza wersję wydarzeń przedstawioną przez Drissa Oukabira i nie wyklucza, że prawdziwym sprawcą masakry w Barcelonie jest jego brat Moussa.

Jak dotąd kierowcy furgonetki z Barcelony cały czas nie udało się zatrzymać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Sky News, theguardian.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagroda dla policjanta, który uratował trójkę tonących dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Statuetkę Bursztynowego Gryfa otrzymał we wtorek asp. Rafał Dąbrowski, który w czerwcu uratował tonącą trójkę rodzeństwa i ich dziadka. Wręczona po raz pierwszy podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Gdańsku nagroda będzie przyznawana co roku szczególnie zasłużonym policjantom z regionu.

W pomorskich obchodach Święta Policji, które odbyły się we wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski. Podczas uroczystości kilkudziesięciu funkcjonariuszom wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe. Policjantom i pracownikom cywilnym wręczone zostały także odznaczenia państwowe i resortowe, wyróżnienia oraz inne nagrody. W trakcie obchodów po raz pierwszy została przyznana statuetka Bursztynowego Gryfa, którą otrzymał asp. Rafał Dąbrowski, dzielnicowy z sopockiej policji.

Jak poinformował kom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, asp. Rafał Dąbrowski w czerwcu na gdańskiej plaży w Sobieszewie uratował tonącą trójkę rodzeństwa oraz ich dziadka.

Wręczając nagrodę Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski zapowiedział, że będzie ona przyznawana policjantom, którzy "w szczególny sposób z narażeniem życia i zdrowia" przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Polski. "Rozpoczęliśmy to w stulecie naszej formacji" – dodał Rzymkowski.

Kom. Michał Sienkiewicz poinformował, że statuetka Bursztynowego Gryfa, będzie wręczana corocznie, w dniu Święta Policji.

W trakcie obchodów pomorskim policjantom zostały również przekazane cztery samochody BMW serii 3, w tym trzy oznakowane i jeden nieoznakowany. "Samochody zostały zakupione ze środków programu modernizacji Policji. Od środy samochody te trafią do służby" - poinformował  kom. Michał Sienkiewicz.

Podczas uroczystości zainicjowano również wspólną wakacyjną akcję Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, polegającą na wręczaniu przez pomorskich policjantów pieszym białoczerwonych opasek odblaskowych, podczas np. akcji edukacyjnych.

Policja Państwowa została powołana ustawą z 24 lipca 1919 r. Policja na pamiątkę tego wydarzenia 24 lipca obchodzi swoje święto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl