Prof. Sławomir Pietrzak: ważniejsze utrzymanie cennego dorobku hodowlanego niż sprzedawanie koni poniżej ich realnej wartości

prideofpoland.com

  

W tegorocznej aukcji Pride of Poland średnia cena za sprzedanego konia wyniosła blisko 70 tys. euro, co jest kwotą porównywalną z lat ubiegłych. W tym roku Poland zaoferowano 25 koni arabskich z polskiej hodowli. Najwyższą cenę 150 tys. euro uzyskała klacz PRUNELLA z hodowli w SK Janów Podlaski.

Wśród kupujących znaleźli się przedstawiciele najważniejszych stadnin na świecie. Tradycyjnie największa liczba kupców uczestniczących w aukcji pochodziła z krajów arabskich (Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu). W licytacji brali także udział wysłannicy stadnin z Francji, Niemiec, Włoch, Rumunii i Szwecji. Po raz pierwszy była też delegacja z Chińskiego Związku Końskiego. W samej licytacji Pride of Poland wzięło udział 30 kupców. Nabywca najdroższego konia aukcji pochodzi z Czech. Łącznie suma uzyskana w wyniku sprzedaży w tegorocznej aukcji wyniosła 410 tys. euro.

Patronat nad imprezą sprawowała Telewizja Republika. Nagrody w dwóch kategoriach (klaczki 2-letnie oraz klacze 11-letnie i starsze) wręczali Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika i Katarzyna Napiórkowska, szefowa marketingu stacji.

Według profesora Sławomira Pietrzaka, kierującego Stadniną Koni w Janowie Podlaskim, ważniejsze jest utrzymanie cennego dorobku hodowlanego niż sprzedawanie koni poniżej ich realnej wartości.

Głównym celem państwowych stadnin nie jest handel końmi tylko ochrona zasobu genetycznego, który w ostatnich latach gwałtownie się zmniejszył. Posiadany w kraju materiał hodowlany stanowi bowiem populację o unikalnej wartości na skalę światową i powinien być uznany za dobro narodowe. Konieczne jest więc utrzymanie elitarnego stada w liczbie potrzebnej do kontynuowania hodowli.

Sama aukcja Pride of Poland jest jednym z elementów promocji koni arabskich hodowanych w Polsce. W ramach Święta Konia Arabskiego zorganizowany został również XXXIX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który jest prawdziwym świętem miłośników koni arabskich. Pozostałymi imprezami towarzyszącymi były: Parada Hodowlana SK Janów Podlaski, wyścig koni arabskich na torze stadniny, specjalne pokazy koni różnych ras oraz zawody konne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł kolejny pasażer Diamond Princess

/ https://www.youtube.com/watch?v=lDj6xlpcvpA

  

- Zmarł trzeci pasażer z cumującego w Jokohamie wycieczkowca Diamond Princess - poinformowało japońskie ministerstwo zdrowia. 80-letni Japończyk zmarł na zapalenie płuc; miał także inne schorzenia.

Japończyk został wcześniej z rozpoznaniem koronawirusa Covid-19 przewieziony do miejscowego szpitala.

W czwartek japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci w szpitalu dwóch osób zakażonych koronawirusem na statku Diamond Princess. Japończycy, którzy zmarli, mieli po ponad 80 lat. 87-letni mężczyzna, który cierpiał również na inne schorzenia, został zabrany do szpitala 11 lutego, a 84-letnia kobieta dzień później.

Z ponad 3700 osób na pokładzie wycieczkowca 630 osób zakaziło się koronawirusem.

Dzisiaj japońskie władze potwierdziły, że koronawirusa zdiagnozowano u byłej pasażerki statku, która wracała w środę do siebie pociągiem, gdy uznano ją za zdrową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts