Operacja „Open Spirit” organizowana jest co roku. Kolejne edycje odbywają się na przemian na wodach Litwy, Łotwy i Estonii. Zasadniczym celem ćwiczenia jest oczyszczenie Zatoki Ryskiej z min morskich, torped bojowych i innych niebezpiecznych obiektów, zalegających na dnie Bałtyku jeszcze od II wojny światowej. 

W tegorocznej operacji, poza Polakami weźmie udział 15 okrętów oraz nurkowie, m.in. z państw bałtyckich, Niemiec, Francji, Norwegii, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Faza morska rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Ogółem operacja „Open Spirit 2017” potrwa do końca sierpnia br. - informuje polska-zbrojna.pl.

ORP „Czajka” wchodzi w skład niszczycieli min projektu 206FM. Są to jednostki unikatowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że łączą w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskały dzięki kompleksowej modernizacji. Główne zadania niszczycieli min to trałowanie rozpoznawcze i kontrolne, niszczenie pól minowych, wytyczanie bezpiecznych torów pływania w obrębie pół minowych, przeprowadzanie okrętów, zespołów i transportowców, stawianie min kotwicznych i dennych, wykrywanie min kotwicznych i dennych oraz niszczenie min za pomocą pojazdu podwodnego lub przez okrętowe grupy nurków-minerów - czytamy na portalu 8. Flotylii Obrony Wybrzeża, której jednym z oddziałów taktycznych jest 13. Dywizjon Trałowców.