ORP „Czajka” wyruszył na strategiczne manewry

Manewry, w których udział bierze polski okręt potrwają do końca sierpnia br. / mat. 8. FOW \ http://8fow.wp.mil.pl/pl/36.html

  

Okręt ORP „Czajka”, wchodzący w skład 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni, opuścił dziś swój macierzysty port i udał się w kierunku wód terytorialnych Łotwy, gdzie weźmie udział w strategicznych międzynarodowych manewrach morskich pod kryptonimem „Open Spirit” - informuje portal polska-zbrojna.pl.

Operacja „Open Spirit” organizowana jest co roku. Kolejne edycje odbywają się na przemian na wodach Litwy, Łotwy i Estonii. Zasadniczym celem ćwiczenia jest oczyszczenie Zatoki Ryskiej z min morskich, torped bojowych i innych niebezpiecznych obiektów, zalegających na dnie Bałtyku jeszcze od II wojny światowej. 

W tegorocznej operacji, poza Polakami weźmie udział 15 okrętów oraz nurkowie, m.in. z państw bałtyckich, Niemiec, Francji, Norwegii, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Faza morska rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Ogółem operacja „Open Spirit 2017” potrwa do końca sierpnia br. - informuje polska-zbrojna.pl.

ORP „Czajka” wchodzi w skład niszczycieli min projektu 206FM. Są to jednostki unikatowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że łączą w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskały dzięki kompleksowej modernizacji. Główne zadania niszczycieli min to trałowanie rozpoznawcze i kontrolne, niszczenie pól minowych, wytyczanie bezpiecznych torów pływania w obrębie pół minowych, przeprowadzanie okrętów, zespołów i transportowców, stawianie min kotwicznych i dennych, wykrywanie min kotwicznych i dennych oraz niszczenie min za pomocą pojazdu podwodnego lub przez okrętowe grupy nurków-minerów - czytamy na portalu 8. Flotylii Obrony Wybrzeża, której jednym z oddziałów taktycznych jest 13. Dywizjon Trałowców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 8. FOW., polska-zbrojna.pl.
Tagi

Wczytuję komentarze...

W Olsztynie chcą zmiany prezydenta. Porozumienie popiera referendum!

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Posłowie Porozumienia Michał Wypij i wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz poparli referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Zapowiedzieli, że w przypadku odwołania Grzymowicza wystawią własnego kandydata na prezydenta, nie poprą Czesława Małkowskiego.

Posłowie Wypij i Maksymowicz (klub PiS) zarzucają Grzymowiczowi brak wizji rozwoju miasta i stagnację. Zapowiedzieli, że ludzie związani z Porozumieniem włączą się w zbieranie podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum i będą namawiali ludzi do udziału w głosowaniu.

- Olsztyn nigdy wcześniej nie potrzebował zmian tak, jak teraz potrzebuje. Jest pełna stagnacja od 9 lat, nie ma żadnego rozwoju miasta

 - powiedział na konferencji prasowej prof. Wojciech Maksymowicz i dodał, że prezydenturze Grzymowicza brakuje wizji rozwoju miasta w kierunku m.in. uczynienia z Olsztyna ważnego ośrodka sanatoryjnego i leczniczego. Maksymowicz przypomniał, że Grzymowicz obiecywał przed wyborami, że będzie rozwijał Olsztyn w tym kierunku, deklarował chęć przekazania szpitala miejskiego na potrzeby kliniczne, tak by można było zbudować nowy szpital.

- Nic z tych zapowiedzi nie wyszło, nowe szpitale powstają w Gdańsku, Poznaniu, czy Szczecinie, a nie w Olsztynie

- powiedział Prof. Maksymowicz.

Poseł Michał Wypij dodał, że pod adresem Piotra Grzymowicza ma wiele zastrzeżeń, m.in. brak rozwoju sportu w mieście czy przerzucanie kosztów utrzymania przedszkoli na rodziców (podał przykład remontu przedszkola w dzielnicy Kortowo, które miasto chciało zamknąć, a wyremontowali je rodzice).

- Olsztyn zasługuje na lepszego prezydenta niż Piotr Grzymowicz. Liczymy, że referendum będzie skuteczne, a jak będzie skuteczne, to wystawimy kandydata na prezydenta

 - zapowiedział Wypij. Nie chciał ujawnić, kto będzie tym kandydatem, powiedział, że jest na to za wcześnie. W ostatnich wyborach to Wypij kandydował w wyborach, uzyskał 3. wynik po Grzymowiczu i Małkowskim.

Referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotra Grzymowicza 10 stycznia zainicjowała grupa referendalna złożona z sześciu osób niedziałających na co dzień aktywnie w polityce. Przed złożeniem dokumentów referendalnych grupę tę wspierał były prezydent Czesław Małkowski, wiele osób inicjujących referendum to jego bliscy współpracownicy. Po złożeniu dokumentów inicjujących głosowanie referendalne Małkowski wycofał się, a inicjatorzy referendum zaczęli mówić, że to ich samodzielna inicjatywa.

Prof. Maksymowicz pytany, czy wspierając referendum jednocześnie staje w jednym szeregu z Małkowskim powiedział, że nie odbiera tego w ten sposób.

- Popieramy to, co służy miastu

- powiedział.

Lokalny PiS nie poparł dotąd referendum, a szef partii w regionie Jerzy Szmit powiedział w Radiu Olsztyn, że nie popiera referendum. Wypij oświadczył, że działanie Porozumienia nie jest samodzielną woltą, bo PiS nie podjął w tej sprawie żadnej uchwały.

- Wiele osób z PiS nie trzeba będzie nawet przekonywać

- powiedział Wypij sugerując, że w PiS wiele osób wspiera pomysł referendum.

- Każdy, kto popiera referendum, nas cieszy

 - skomentował działanie posłów Porozumienia szef grupy referendalnej Piotr Jastrzębski.

Inicjatorzy referendum w Olsztynie zarzucają Grzymowiczowi brak zainteresowania potrzebami mieszkańców, m.in. zabranie dopłat do niepublicznych żłobków, zmniejszenie kwot na bieżące funkcjonowanie szkół, czy brak wystarczającej liczby imprez kulturalnych. Podnoszą też, że prezydent Olsztyna ma zarzuty niegospodarności w związku ze sprawą "Helpera".

Grupa referendalna do 9 marca musi komisarzowi dostarczyć 13 tys. podpisów osób popierających referendum. Jastrzębski powiedział w poniedziałek PAP, że "jest spokojny, że uda się tę liczbę podpisów zebrać".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts