Z OSTATNIEJ CHWILI

Belg Remco Evenepoel mistrzem świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego • • •

Brytyjski lotniskowiec po próbach morskich

Nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elisabeth zawinął w środę po raz pierwszy do swojej stałej bazy w Portsmouth na południowym wybrzeżu Anglii, kończąc w ten sposób wstępny etap prób morskich.

Okręt osiągnie pełną gotowość bojową w 2023 r.
http://www.defenceimagery.mod.uk/fotoweb/Grid.fwx?archiveId=5000&search=FX170232138.jpg

Przystosowanie portu wojennego w Portsmouth do stacjonowania lotniskowca o wyporności 65 tys. ton oraz jego znajdującego się jeszcze w budowie bliźniaka HMS Prince of Wales wymagało pogłębienia kanału wejściowego i basenu portowego, z których wydobyto 3,2 mln metrów sześciennych urobku. Wraz z rozbudową niezbędnej infrastruktury nadbrzeżnej kosztowało to 100 mln funtów.

Miejscem końcowego montażu modułów obu lotniskowców jest stocznia w Rosyth koło Edynburga na wschodnim wybrzeżu Szkocji. W przyszłym miesiącu odbędzie się tam ceremonia chrztu HMS Prince of Wales.

W USA trwa obecnie szkolenie pilotów i obsługi technicznej zakupionych już przez Wielką Brytanię dla nowych lotniskowców 11 pokładowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Ligtning II. Ich liczba ma się do końca roku zwiększyć do 14, a próbne loty z pokładu HMS Queen Elisabeth rozpoczną się w roku przyszłym. Jak podaje BBC, okręt osiągnie pełną gotowość bojową dopiero w 2023 roku.

 

 


Źródło: Centrum Prasowe PAP

#okręt #lotniskowiec #próby morskie #Wielka Brytania #zbrojenia

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo