Trwają zdjęcia do filmu o żołnierzach Legionów Piłsudskiego

Sowia Góra. Plan filmu "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Realizacja bitwy pod Rokitną. / Jan Naj / Gazeta Polska

  

Historię żołnierzy Legionów Piłsudskiego przypomni w swoim najnowszym filmie Dariusz Gajewski, twórca "Obcego nieba". W filmowej opowieści o żołnierzach marszałka nie zabraknie sceny słynnej szarży pod Rokitną, którą realizowano we wtorek pod Sowią Górą na Mazowszu.

Film "Legiony" opowiada historię formacji utworzonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jej czynów z lat 1914-1916, od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. Reżyserem obrazu jest Dariusz Gajewski, twórca takich produkcji jak "Warszawa" czy "Obce niebo".

Jak powiedział w rozmowie z PAP Gajewski, "trudnością robienia takiego filmu jest połączenie ogromnej skali, szerokości opowiadania historycznego z losami pojedynczych bohaterów, które są centralną rzeczą w każdym filmie. Odnalezienie pojedynczego człowieka i opowiedzenie o nim w tak monstrualnej skali jest pewnie najtrudniejszą rzeczą" - podkreślił.

W postać marszałka Józefa Piłsudskiego wciela się Jan Frycz, a w pozostałych rolach zobaczymy m.in. Borysa Szyca, Antoniego Pawlickiego, Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera oraz debiutującą na dużym ekranie Wiktorię Wolańską.

To bardzo fajne wyzwanie aktorskie, żeby wskoczyć w kostium i znaleźć się w scenografii wyglądającej inaczej niż nasza teraźniejszość

- powiedział PAP Gelner, odtwórca roli Tadeusza Zbarskiego. Jak podkreślił, "ma nadzieję, że ten film nie będzie miał wydźwięku politycznego, ale wyłącznie historyczny".

Zdaniem pomysłodawcy i współproducenta filmu Adama Borowskiego, "ten film ma szansę stać się wartością trwałą, która będzie mogła Polakom posłużyć przez dziesięciolecia".

Jedną z kluczowych dla fabuły scen będzie inscenizacja słynnej szarży po Rokitną z 13 czerwca 1915 r. Największą scenę batalistyczną realizowano we wtorek pod Sowią Górą w okolicy Węgrowa (Mazowieckie).

Chcemy oddać całe to bohaterstwo i szaleństwo, które musiało towarzyszyć osobom, które się podjęły wykonania tego rozkazu

- powiedział w rozmowie z PAP Borys Szyc, odtwórca roli rtm. Zbigniewa Dunin Wąsowicza.

Jak ocenił wcielający się w rolę por. Jerzego Topora-Kisielnickiego Antoni Pawlicki, "to był zły rozkaz (...), ale to, że mimo złych decyzji dowódców potrafili swoją odwagą, bitewnością, niezwykłą sprawnością wojenną przekuć to w zwycięstwo, sprawiły, że przeszli do historii" - podkreślił w rozmowie z PAP.

Twórcy "Legionów" wskazują na rozmach i skalę przedsięwzięcia:

Tutaj pracuje tak duża ilość ludzi, że utwierdzam się tylko w przekonaniu, że jestem jakimś malutkim trybikiem, który później "świeci" na ekranie i wygląda, jakby to on był autorem tego filmu i w ogóle twórcą od wszystkich spraw

 - powiedział PAP Sebastian Fabijański, odtwórca roli Józka. "Odpowiedzialność jest bardzo duża" - dodał.

Zdjęcia do filmu Gajewskiego, na realizację którego przeznaczono ponad 28 mln zł, rozpoczęły się na początku sierpnia; na ekrany kin obraz wejdzie 5 października 2018 r. W produkcję zaangażowały się Fundacja Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz FINA - Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny; decyzję o przyznaniu dotacji celowej podjął wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Polecamy: W najbliższy piątek w "Gazecie Polskiej Codziennie" ukaże się wywiad z Sebastianem Fabijańskim. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Adam Bielan o starcie do PE: dostałem taką propozycję i ją przyjąłem

Adam Bielan / Materiały prasowe biura poselskiego Adama Bielana [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Dostałem taką propozycję i ją przyjąłem - powiedział dziś wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pytany o start w wyborach do PE. Podkreślił, że Zjednoczona Prawica będzie miała bardzo mocną listę w okręgu mazowieckim, a bycie jej liderem to zaszczyt.

"Jeżeli będzie taka decyzja władz Zjednoczonej Prawicy, to owszem, będę kandydował do Parlamentu Europejskiego, ale czy porzucę Senat, czy nie, o tym zdecydują wyborcy" - powiedział Adam Bielan w internetowej części "Rozmowy Piaseckiego" TVN24.

Pytany, czy takiej decyzji władz Zjednoczonej Prawicy może nie być, Bielan odpowiedział, że "wszystko się może zdarzyć".

"Jeszcze wybory nie zostały zarządzone przez pana prezydenta" - zaznaczył, podkreślając, że "ostateczne decyzje zapadną w najbliższych dniach".

Dopytywany, czy chce kandydować, Bielan odparł: "Dostałem taką propozycję i ją przyjąłem". Na pytanie, czy będzie "jedynką" na Mazowszu, wicemarszałek Senatu odparł:

"Będziemy mieli bardzo mocną listę w tym okręgu i bycie liderem tej listy to jest zaszczyt".

Zapytany, kto znajdzie się na tej liście, Bielan odparł, że "kilkoro posłów, senatorów, europoseł".

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl