Minister Antoni Macierewicz odniósł się do roli Wojska Polskiego w państwie.

- Mamy jako naród głęboką świadomość, że Wojsko Polskie jest symbolem, ale i głównym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo państwa polskiego. Bez silnego wojska nie ma niepodległości. Ta świadomość także jest elementem aprobaty dla oglądania wojska wtedy gdy ono maszeruje na defiladach. To nie są puste gesty, to świadomość narodowa wiążąca nas na trwałe z wojskiem  - mówił w programie „Gość Wiadomości” minister Antoni Macierewicz.

 


 W dalszej części programu szef MON mówił o konieczności rozbudowy polskiej armii.

- Zagrożenia bezpieczeństwa niestety wzrastają, zwłaszcza te ze Wschodu. Mamy świadomość konieczności rozbudowy armii polskiej. Nie bez powodu poświęcamy na to ponad 2 proc. PKB, jako jedno z pięciu państw NATO. Nie przypadkiem zdecydowaliśmy się zapisać w decyzjach Rady Ministrów, że zwiększymy armię do blisko 200 tys., nie przypadkiem przekierowaliśmy zbrojenia na zdolność rażenia tak, aby móc bronić Polskę przed jakimkolwiek atakiem  - mówił szef MON.

 
Odnosząc się z kolei do pojawiających się w mediach informacjach dotyczących rzekomego konfliktu na linii MON-Pałac Prezydencki, Antoni Macierewicz podkreślił, że o żadnym konflikcie nie może być mowy.

- Nie ma ani konfliktu, ani tym bardziej sporu. Moim obowiązkiem jest przedstawienie wniosków generalskich, zwłaszcza tam, gdzie one nie są związane z reformą. Podstawowe elementy struktury przyszłego dowodzenia zostały już rozstrzygnięte.  Moje wnioski generalskie dotyczyły działań bieżących np. wielonarodowego dowództwa dywizyjnego w Elblągu. Jestem przekonany, że one zostaną szybko zrealizowane i nie mam, co do tego wątpliwości – podkreślił minister Antoni Macierewicz.