Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Terytorialsi uczczą Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia br. po raz pierwszy w historii żołnierze nowego, piątego rodzaju sił zbrojnych wezmą udział w uroczystej defiladzie. W Warszawie zaprezentuje się 40 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). To przedstawiciele trzech sformowanych już brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej to osoby z różnymi kwalifikacjami zawodowymi. Warto podkreślić, że prężnie angażują się w rozwój lokalnych społeczności, a na co dzień są np. mechanikami, pracownikami administracji czy też prowadzą samodzielną działalność gospodarczą. Jak zaznaczył w rozmowie z „Codzienną” rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak, każda z brygad wystawiła taką samą reprezentację na defiladę. W pododdziale reprezentacyjnym wystąpi też osiem kobiet.

Ppłk Pietrzak poinformował, że wśród terytorialsów uczestnictwo w obchodach Święta Wojska Polskiego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Chętnych było trzy razy więcej niż przewidzianych miejsc. Przygotowania do defilady żołnierze realizują razem z innymi pododdziałami wojsk operacyjnych, uczestnicząc w zgrupowaniu organizowanym przez Dowództwo Garnizonu Warszawa. Po zakończeniu defilady przedstawicieli WOT-u będzie można spotkać w warszawskim parku Agrykola, gdzie każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej czy obejrzeć wyposażenie indywidualne żołnierzy.


Zdaniem prof. Józefa Marczaka, eksperta z zakresu obrony terytorialnej z Akademii Sztuki Wojennej, uczestnictwo żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w defiladzie pokazuje, że reforma Sił Zbrojnych RP realizowana jest zgodnie z planem. – To, że terytorialsi zaprezentują się w paradzie, to wielkie wydarzenie dla polskiej armii. Rząd rozumie, że nowy komponent sił zbrojnych może odegrać kluczową rolę dla bezpieczeństwa Polski – mówi prof. Marczak. Podczas defilady żołnierze OT po raz pierwszy nałożą nowe berety w kolorze oliwkowym, które oprócz czapki rogatywki będą docelowym nakryciem głowy terytorialsów.


Piąty rodzaj sił zbrojnych istnieje od 1 stycznia 2017 r. Ich dowódcą jest gen. bryg. Wiesław Kukuła. Wojska Obrony Terytorialnej docelowo będą liczyły 17 brygad, co da siłę 86 batalionów. Łącznie w OT będzie służyło ok. 53 tys. osób. Niespełna 7 tys. spośród nich będzie żołnierzami zawodowymi. Gotowość bojową Wojska Obrony Terytorialnej osiągną pod koniec 2021 r.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#WOT #Wojska Obrony Terytorialnej #15 sierpnia #Wojsko Polskie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Roman Stańczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo