Ponad milion holenderskich kur do likwidacji

/ zdenet \ pixabay.com

  

W związku z wykryciem skażenia jajek w Holandii, Belgii i Francji owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom, zawierającym trujący fipronil, w Holandii wybija się ponad milion sztuk kur - doniósł dziś belgijski nadawca RTBF.

Fipronil znaleziono w jajkach z jednej belgijskiej fermy już na początku czerwca i władze rozpoczęły badanie ewentualnego skażenia jajek, jeszcze zanim miliony jaj z Holandii i Belgii wycofano ze sklepów - podała dziś Kathy Brison z belgijskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności. Według niej w czerwcu rozpoczęto badania i zaalarmowano belgijską prokuraturę.

Według holenderskiej firmy specjalizującej się w dezynfekcji i kontroli gryzoni, po sprawdzeniu pierwszych ponad 10 hodowli, wybito 300-350 tys. sztuk drobiu, a w kolejce czeka jeszcze 30 ferm, tak że łącznie ubój obejmie milion sztuk. Jak podaje holenderski urząd statystyczny, w kraju w 2016 roku było 46 milionów kur niosek.

W związku ze skandalem w Niemczech i Holandii wycofano ze sklepów miliony sztuk jajek. W piątek sieć dyskontów Aldi poinformowała o wycofaniu jajek z ponad 4 tys. sklepów w Niemczech.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa fipronil za umiarkowanie toksyczny i podaje, że jego bardzo duże ilości mogą powodować uszkodzenie nerek, wątroby i gruczołów limfatycznych.

W Belgii, jak podała agencja AP, nie wycofuje się jajek z supermarketów, ponieważ ilości wykrytego fipronilu są poniżej ustawowej normy. Zablokowano natomiast szereg ferm, które będą mogły ponownie dostarczać jajka, kiedy wykażą, że nie ma w nich fipronilu.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak działa mafia śmieciowa. Szokujące statystyki

/ https://www.lubuskie.kas.gov.pl/

  

Od początku tego roku funkcjonariusze lubuskiej KAS wykryli ponad 40 nielegalnych transportów odpadów z Europy Zachodniej do naszego kraju, głównie z Niemiec. Łącznie było to prawie 707 ton odpadów – poinformowała Beata Downar-Zapolska z Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

„Na osoby chcące wzbogacić się na tym procederze nakładane są kary administracyjne, a same odpady najczęściej są cofane do ich nadawców. W tym roku grzywny nakładane przez KAS (Krajową Administrację Skarbową) sięgały średnio 8-12 tys. zł, natomiast kary ze strony inspekcji ochrony środowiska mogą sięgać do 300 tys. zł”

– powiedziała Downar-Zapolska.

Przypomniała, że każdy transgraniczny transport odpadów może odbywać się jedynie w oparciu o zezwolenie wydane przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a sam ładunek musi spełniać ujęte w nim kryteria odpadu danego rodzaju.

„Wzmożone kontrole transportów z odpadami wykazały, że nadal nie brakuje nieuczciwych ludzi, którzy chcą zarobić na nielegalnym sprowadzaniu odpadów do Polski. Nie w celu ich przetwarzania, lecz pozbycia się ich w nielegalny sposób. Często mamy do czynienia ze zwykłymi śmieciami komunalnymi”

– zaznaczyła Downar-Zapolska.

Rekordowy pod tym względem był jak na razie wrzesień, podczas którego funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zakwestionowali legalność 10 transportów. Łącznie to prawie 180 ton nielegalnych odpadów.

Downar-Zapolska dodała, że nielegalne odpady najczęściej trafiają w odludne miejsca – do opuszczonych budynków po dawnych PGR-ach lub do lasów, gdzie mogą przeleżeć wiele lat zatruwając glebę i wodę. W takich przypadkach, oprócz wysokich kar finansowych i nakazu poniesienia kosztów utylizacji śmieci, osoby za to odpowiedzialne muszą liczyć się również z karą do pięciu lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl