W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi

- głosił napis po angielsku, który został zobrazowany ilustracją oficera w niemieckim mundurze z pistoletem skierowanym w głowę dziecka w czapce z biało-czerwoną flagą. 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypadła dzień przed spotkaniem, uczczono także kartoniadą w narodowych barwach i napisem "1944", minutą ciszy, krótkim wyciem syren i chóralnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Tymczasem UEFA poinformowała dziś o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko Legii Warszawa. Jednym z powodów jest właśnie patriotyczna oprawa meczu.

Decyzja ma zostać podjęta 17 sierpnia podczas posiedzenia Komisji Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA.

Informacje o oprawie meczu Legii Warszawa z FK Astana w piłkarskiej Lidze Mistrzów obiegły światowe media. Transparent zauważono w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, m.in. portal calciomercato.com, który informacyjnie wyjaśnił, że fani chcieli uczcić kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego, w Czechach i na Bałkanach. Strona chorwackiej gazety "24sata" napisała, że kibice oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, podczas którego Niemcy dokonali masowych zbrodni na cywilach, a Hitler nakazał zrównać miasto z ziemią. Jednocześnie zaznaczono, że UEFA nie toleruje nawiązań i odniesień politycznych, dlatego Legia może się spodziewać kary.

Informacja wywołała lawinę komentarzy czytelników.

Najlepsza choreografia, jaką kiedykolwiek widziałem

– to jeden z wpisów chorwackich internautów, a inny dodał:

Nie rozumiem, dlaczego UEFA miałaby karać Legię? Oni tylko przypominają historię i potworny nazizm.

Z kolei niemiecki portal sport1.de napisał m.in. o "szokującej oprawie" dla przypomnienia zbrodni nazistowskich.

Przed środowym meczem delegat UEFA Anglik Mike Foster na odprawie przedmeczowej wyraził zgodę na minutę ciszy oraz oprawę, która miała uczcić ofiary Powstania Warszawskiego. Nie znał jednak szczegółów scenografii. Wiadomo, że do stworzenia oprawy jej autorów zainspirowała fotografia z Powstania Warszawskiego.

Internauci piszą o tym, że gdyby UEFA nałożyła na Legię karę, to oni z chęcią dorzucą się do tego.