Ursus czeka na decyzję rządu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Polska ma szansę znacznie zwielokrotnić swoje obroty handlowe z Zambią. Jednak od marca na akceptację rządu czeka ogromny, wart 100 mln dol. kontrakt na dostawę polskich traktorów i maszyn rolniczych z Ursusa.

Według danych Ministerstwa Rozwoju w pierwszej połowie 2016 r. wartość polskiego eksportu do Zambii wyniosła 0,9 mln dol., czyli spadła o 40 proc. Import w tym czasie wzrósł do 2,9 mln dol., czyli niemal trzykrotnie więcej kupiliśmy, niż sprzedaliśmy. Do Zambii wysyłaliśmy wtedy głównie artykuły włókiennicze i odzież (0,8 mln dol.). W imporcie dominowały miedź i wyroby z miedzi (2,6 mln dol.). 

Ten stan może znacznie odmienić realizacja kontraktu, który wiosną spółka Ursus podpisała z rządem Zambii. Umowa ta przewiduje dostawy z Polski maszyn rolniczych oraz usług za 100 mln dol. Kontrakt zapewni 400 miejsc pracy w montowni maszyn oraz w 10 centrach usługowych w całym kraju. Zambia ma otrzymać polskie produkty dzięki preferencyjnemu kredytowi rozwojowemu udzielonemu przez polski rząd zgodnie z zasadami pomocy wiązanej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 

Spłata jest pewna, bo realizowany przez prezydenta Edgara Lungu program „Zambia Plus” sprawił, że gospodarka tego kraju się stabilizuje. Inflacja spadła do 6,8 proc. w lutym 2017  r., kurs waluty (kwacha) zaś utrzymuje się od prawie roku poniżej 10 tys. za 1 dol. Pod koniec grudnia 2016 r. podczas sejmowej komisji Andrzej Kanthak, obecny ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w RPA, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Zimbabwe, Zambii, Malawi, Lesotho i Suazi, podkreślał olbrzymi potencjał tych krajów. – Widzę ogromne możliwości w intensyfikacji współpracy między Polską i RPA, ale również Mozambikiem i Zambią w branży energetycznej – mówił wówczas ambasador Kanthak.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bosak tańczy w TVN, Liroy zachwala Palikota. Zobacz „Kulisy manipulacji” o prorosyjskich narodowcach

Krzysztof Bosak na parkiecie / Fot. screen z Tańca z gwiazdami w TVN

  

Był 2008 rok, krótko po tym jak Roman Giertych – czym chwalił się później – obalił rząd PiS, wcześniej grając potajemnie w piłkę z Tuskiem i Schetyną. Zachwycony tym TVN zaprosił do „Tańca z gwiazdami” młodego współpracownika Giertycha Krzysztofa Bosaka. Dodajmy, że był to czas totalnej wojny właściciela TVN i Legii Warszawa z kibicami tej drużyny, w tym Akcji Widelec. Tymczasem Bosak nie miał oporów, by gwiazdorzyć u Waltera. Jego taniec, a także inne zaskakujące wydarzenia z życiorysów liderów atakujących dziś PiS „radykałów” zobaczyć można w najnowszym odcinku „Kulis manipulacji”. Cały odcinek do obejrzenia PONIŻEJ.

Jak dowiadujemy się z niego, takich wydarzeń w życiorysach tych polityków jest więcej. W 2011 r. Liroy zachwalał Janusza Palikota, nagrał nawet teledysk z jego udziałem (jego fragment pokazano w programie). W „Newsweeku” w stylu Palikota Liroy atakował Kościół: „z zażenowaniem patrzę na ten cały polski katolicyzm. Moja matka, którą bardzo kocham, w kwestii religii mnie po prostu oszukała. Mówiła, że religia jest bezinteresowna, a teraz w szkołach księża dostają kasę za nauczanie religii. Zresztą, jak tego można uczyć...”.

Hitem może być też wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego z 2015 r., tuż po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Otóż ostrzega on, że w Polsce pojawić się mogą amerykańskie bazy. Ceną za to ma być… SPROWADZENIE IMIGRANTÓW znad Morza Śródziemnego! Jak widać obecna wersja, zgodnie z którą ceną za bazy ma być realizacja żydowskich roszczeń, nie jest pierwsza. Według pierwotnej straszakiem mającym uniemożliwić wzmocnienia naszego bezpieczeństwa mieli być imigranci, z czego prorosyjska „prawica” zrezygnowała, gdy kłamstwo to przestało być użyteczne wobec postawy rządu PiS.

Po obejrzeniu tego odcinka programu Katarzyny Gójskiej i Piotra Lisiewicza łuski spadną z wielu oczu. Całość w dwóch częściach poniżej:

CZĘŚĆ PIERWSZA:

CZĘŚĆ DRUGA:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl