Pierwszy lot z lotniskowca typu Nimitz na pozycje tzw. Państwa Islamskiego został przeprowadzony m.in. przez myśliwce F/A-18E/F Super Hornet. - Dla lotniskowcowej grupy uderzeniowej dzisiejszy dzień jest sprawdzianem - poinformował dowódca grupy (11 CSG) adm. Bill Byrne

Poza przeprowadzeniem nalotów na pozycje IS w Syrii i Iraku, CSG-11 przeprowadza rutynowe misje związane z zapewnieniem wolności żeglugi oraz zabezpieczenia tras morskich w regionie. Nimitz jest pierwszym z dziesięciu lotniskowców klasy Nimitz jakie ma na wyposażeniu US Navy. Okręt ten wszedł do służby w 1975 roku, co czyni go najstarszym lotniskowcem wykorzystywanym przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Długi na 333 metrów, szeroki na 40,8 metrów, o zanurzeniu 11,3 metra i o wyporności 104 tysięcy ton wyposażony jest w dwa reaktory atomowe o mocy 208 000 KM, dzięki którym osiąga prędkość 31 węzłów. Załogę Nimitza stanowi 3300 wojskowych, natomiast w personelu lotniczym, który odpowiedzialny jest za 90 samolotów oraz śmigłowców służy około 3 tysięcy osób.

Na obronę lotniskowca składają się m.in dwa zestawy woda – powietrze RIM-7 Sea Sparrow, rakietowe systemy do likwidacji pocisków przeciworętowych, samolotów, śmigłowców oraz dronów RIM-116 Rolling Airframe Missile oraz artyleryjski system obrony bezpośredniej CIWS. Lotniskowcową grupę uderzeniową, oprócz Nimitza, tworzą okręty podwodne, krążowniki, niszczyciele rakietowe oraz okręty wsparcia.