Główne uroczystości z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego będą miały miejsce 31 lipca i 1 sierpnia. W poniedziałek o godz. 18 na Placu Krasińskich w Warszawie przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie uroczysta, polowa Msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się apel poległych, a następnie koncert „Chłopcy z tamtych lat”.
 
We wtorek 1 sierpnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W godzinę „W” hołd powstańcom oddadzą najwyższe władze państwowe pod pomnikiem Gloria Victis. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju odezwą się natomiast dzwony. – Niech ich głos będzie zachętą do zatrzymania się, krótkiej refleksji i modlitwy, tam, gdzie będziemy przebywać – czytamy w apelu biskupa polowego Józefa Guzdka.
 
PROGRAM UROCZYSTOŚCI [kliknij i zobacz]
 
Poniżej publikujemy pełną treść apelu Biskupa Polowego Wojska Polskiego:
 
W historii naszego narodu było wiele takich wydarzeń, które ukształtowały naszą teraźniejszość. Należy do nich Powstanie Warszawskie, którego 73. rocznicę będziemy obchodzić. Z szacunkiem chylimy głowy przed każdym żyjącym powstańcem, który gotowy był oddać swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. W modlitwie pochylamy się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, harcerzy i harcerek – wszystkich walczących podczas wolnościowego zrywu, a także nad grobami mieszkańców Warszawy, którzy polegli i zmarli, bo pomagali powstańcom i nie opuścili swojego miasta.
 
Podczas Mszy św. celebrowanej na Placu Krasińskich 31 lipca br. o godz. 18.00 do Eucharystycznej Ofiary Chrystusa dołączymy ofiarę naszych rodaków złożoną w 1944 roku. Ich krew wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności. Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości, jakimi są: mająca swe źródło w Bogu godność każdego człowieka, dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo państwa.
 
Dlatego też pragnę zachęcić do udziału we Mszach św. i modlitwach, które odbywać się będą zarówno w Warszawie, w każdym kościele garnizonowym, jak też w świątyniach w całym kraju.
 
1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinie „W” – odezwą się dzwony z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju; niech ich głos będzie zachętą do zatrzymania się, krótkiej refleksji i modlitwy, tam, gdzie będziemy przebywać.
 
Swoją postawą dajmy świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o dobro wszystkich Polaków oraz szacunku wobec bohaterów Powstania Warszawskiego.
 
bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego
 

Warszawa, 29 lipca 2017 roku