„Tak! Wielki” - biografia wyjątkowa

  

Książkę kard. Stanisława Nagyego właściwie trudno jest nazwać biografią Jana Pawła II w sensie klasycznym. Ukazuje ona osobę i czyn Papieża Polaka oraz niezwykle osobiste przemyślenia wybitnego teologa i prawdziwego przyjaciela Jana Pawła II.

Już we wstępie napisanym przez Jolantę Sosnowską czytelnik poznaje losy Stanisława Nagyego i Karola Wojtyły, które na przestrzeni lat wielokrotnie splatały się ze sobą. Wspominając Karola Wojtyłę ks. kard. Nagy podkreśla jego niezwykły stosunek do modlitwy.

- Już w naszych wspólnych podróżach pociągiem dało się poznać, że jest to ktoś inny, ktoś wyjątkowy. Szczególnie zwracał uwagę jego stosunek do modlitwy. Chociaż podczas tych podróży leżeliśmy w tym samym szarym wagonie na łóżkach, on w pewnych momentach był zupełnie nieobecny, potrafił się całkowicie wyłączyć, żeby się pomodlić. On lubił się modlić. Był bardzo oszczędny w słowach, ale jak już zaczął mówić, to mówił tak, jak mówi człowiek obyty. Rozmowa z nim była zawsze interesująca, wartościowa, wzbogacająca intelektualnie i duchowo. Ponadto miał dar prześwietlania rozmówcy, wchodzenia w głąb jego ducha i traktowania go poważnie – wspomina przyszłego papieża kardynał Nagy.

Na kartach swojej książki wybitny teolog daje odpowiedź na pytanie, czy i dlaczego polskiemu Papieżowi przysługuje tytuł „Wielki”. Kardynał Nagy odwołuje się do czasów starożytności chrześcijańskiej i analizuje sylwetki papieży, którzy po latach nadal określani są właśnie tytułem „Wielki”.

- Czy i jak wielki był Papież Polak, błogosławiony Jan Paweł II? Na tak postawione pytanie usiłują odpowiedzieć niżej postawione przemyślenia. Nie są one naukowo wycyzelowane. Zostały ukazane tak, jak osiadły w świadomości dość bliskiego, choć bardzo skromnego świadka przebogatego życia Karola Wojtyły. Świętego życia, którego owocna działalność zdaje się być nie do opisania. Przemyślenia te można niewątpliwie dopełnić wieloma faktami. Jeżeli mimo to odważyłem się na nie, to dlatego, aby niektóre z tych przeświadczeń nie uszły uwagi przyszłych klasycznych biografów. I aby już teraz móc z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć, że błogosławiony Jan Paweł II rzeczywiście zasługuje na przydomek Wielki – tłumaczy na kartach swojej książki kardynał Nagy.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Biały Kruk w bardzo atrakcyjnej formie. Poza podzielonym na poszczególne etapy opisem dziejów Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II, w publikacji znajduje się wiele archiwalnych i nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii. Ponadto książka kardynała Nagyego zawiera bardzo wiele osobistych refleksji, wspomnień i nieznanych faktów, które przytacza on jako osoba szczególnie bliska Karolowi Wojtyle przez całe jego życie.

Książka ks. Kardynała Stanisława Nagyego pt. „Tak! Wielki – czyn i osoba bł. Jana Pawła II” jest do nabycia w Księgarni Gazety Polskiej:Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Szczerski: My jesteśmy nastawieni na kampanię na „tak”, natomiast druga strona jest nastawiona na atak

Krzysztof Szczerski / polskieradio.pl/7,Jedynka screen

  

Kolejny raz usiłowano zakłócić spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami – tym razem Łowicza. – Kampania prezydenta Dudy jest kampanią pozytywną, która ma przekonywać ludzi do tego, żeby wesprzeć program kandydata. My jesteśmy nastawieni na kampanię na "tak", natomiast druga strona jest nastawiona na atak – powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Krzysztof Szczerski.

[polecam:https://niezalezna.pl/311915-dudabus-ruszyl-w-kampanijna-trase-nie-zabraklo-wzruszajacych-spotkan]

Wczoraj prezydent Andrzej Duda odwiedził Łowicz oraz Turek. Na kampanijnej trasie nie zabrakło poruszających spotkań. Pojawili się też awanturnicy. W Łowiczu pojawiła się grupa manifestantów, która wznosiła okrzyki przeciwko prezydentowi. Mieli ze sobą transparenty, m.in. "Przestańcie kraść".

Wczoraj występowali jako „mieszkańcy” Łowicza, półtora tygodnia temu byli „mieszkańcami” Kaszub, wcześniej jako „mieszkańcy” innych miejscowości – zwróciła uwagę prowadząca.

To pokazuje bardzo istotną różnicę w sposobie prowadzenia kampanii. Kampania pana prezydenta Dudy jest kampanią pozytywną, ma przekonywać ludzi do tego, by wesprzeć program i osobę kandydata. Można powiedzieć, że my jesteśmy nastawieni na kampanię na "tak", natomiast druga strona jest nastawiona na atak – to jest ta różnica

– wskazał Krzysztof Szczerski.

[polecam:https://niezalezna.pl/311888-kim-sa-manifestanci-z-lowicza-wiceminister-wskazuje-na-znane-postacie-cel-jest-jeden]

Zwrócił uwagę, że każdy, kto będzie głosował w maju powinien zadać sobie pytanie: „czy chciałby, by w Polsce przez najbliższe lata panował taki permanentny atak, permanentny konflikt”.

Krzysztofa Szczerskiego zapytano czy ci „mieszkańcy” to element kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Poprzez te gesty, które były wobec nich wykonane przez jedną z kandydatek opozycji w tych wyborach widać wyraźnie, że to jest coś, co w jej programie się mieści. W jej programie zatem mieści się tego typu sposób prowadzenia polityki, polityki permanentnego konfliktu w Polsce

– ocenił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje cały czas o to, by nie dzielić Polaków – wskazała Katarzyna Gójska.

„Ale fakty są inne. Fakty są takie, że mamy z jednej strony kumulację złych emocji, taką kampanię nastawioną na atak, to widać wyraźnie. W wystąpieniach pani Kidawy-Błońskiej i jej współpracowników jest mnóstwo nastawienia na wzbudzenie negatywnych emocji. To jest pomysł opozycji na mobilizację wyborców

– ocenił Szczerski.

Dodał, że „my mobilizujemy wyborców pozytywnym przekazem, próbujemy przekonać Polaków do tego, by zagłosowali za czymś, to opozycja przekonuje Polaków, by głosowali przeciwko”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts