Michnik knuje z Palikotem?

Czwartkowy wieczór. Pod kamienicę w Alei Przyjaciół w Warszawie podjeżdża samochód, z którego wysiada Janusz Palikot. Rozmawiając przez telefon, wchodzi do swojego mieszkania.

Czwartkowy wieczór. Pod kamienicę w Alei Przyjaciół w Warszawie podjeżdża samochód, z którego wysiada Janusz Palikot. Rozmawiając przez telefon, wchodzi do swojego mieszkania. Chwilę później wchodzi tam mieszkający obok Adam Michnik, któremu towarzyszy młoda kobieta.

Fascynacja na linii Michnik–Palikot jest wzajemna. W ostatnich miesiącach „GW” intensywnie lansowała Janusza Palikota, co widać po jej publikacjach. Z kolei Janusz Palikot nie kryje swojego uwielbienia dla naczelnego „GW” – nawet kupił mieszkanie tuż obok Adama Michnika.

W czasie PRL były tam komunalne mieszkania, które później na własność wykupili ich najemcy. Po wojnie, by mieć blisko do pracy, mieszkania w Al. Przyjaciół dostawali partyjni kacykowie i wysocy rangą funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zamieszkał tam m.in. Ozjasz Szechter z żoną Heleną Michnik i synem Adamem, tam lokal dostał Czesław Makowski, prosty robotnik, który po wojnie został funkcyjnym w MBP.Kontakty Adama Michnika z Januszem Palikotem nie dziwią – po 1989 r. naczelny „GW” był blisko z ludźmi władzy, którzy wywodzili się z postkomunistycznego obozu. W swojej książce Rosyjska ruletka Marian Zacharski, były funkcjonariusz komunistycznego wywiadu PRL, a później UOP, kilka razy opisuje swoje spotkania z Michnikiem.

W październiku 1994 r. w domu Mariana Zacharskiego w Wilanowie odbyła się kolacja, w której uczestniczyli gen. Wojciech Jaruzelski, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, ówczesny szef MSW Andrzej Milczanowski, emerytowany funkcjonariusz peerelowskich służb specjalnych Henryk Jasik oraz aktorka Joanna Szczepkowska.Kolejne spotkanie Zacharskiego i Jasika z Michnikiem miało miejsce w 1996 r.

(…) W niedzielę zatelefonował Henryk Jasik z informacją, że redaktor Olejnik chciałaby w poniedziałek 29 IV w swoim programie o godz. 17:30 przeprowadzić ze mną wywiad. Henryk zaprosił mnie do siebie do domu, a tam już czekała Monika Olejnik. (...) Z kolei w niedzielę na prośbę Adama Michnika spotkałem się u niego w domu z redaktor Agnieszką Kublik(...) przyjechałem tam w towarzystwie gen. Jasika.(…) – pisze w swojej książce gen. Zacharski.

Adam Michnik na Janusza Palikota postawił już kilka lat temu. „GW” relacjonowała każdą wypowiedzianą przez niego bzdurę, w czym była wspomagana przez Monikę Olejnik w TVN24 i w Radio Zet. Klasycznym przykładem jest obrażanie przez Palikota śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.W jakiej sprawie mogli spotkać się Michnik z Palikotem? Koalicja PO-PSL ma większość tylko czterech głosów w Sejmie. To zbyt mało, by być pewnym każdego głosowania. Tuskowi będzie więc potrzebne wsparcie Ruchu Palikota. A Palikot poparcia oczywiście udzieli, może jednak zażądać w zamian jakichś ustępstw programowych od PO. To dlatego jest atrakcyjnym partnerem dla Michnika, który chce mieć jeszcze większy niż w poprzedniej kadencji wpływ na rząd. Postulaty zgłaszane przez Janusza Palikota od lat były zgłaszane przez "Wyborczą". Dziś być może Michnik zdobył narzędzie do ich realizacji.

Cały tekst ukazał się w dzisiejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie” 

Źródło:

Dorota Kania
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo