W porannych godzinach szczytu w Warszawie na objazdach pl. Wileńskiego ruch był utrudniony, ale nie odnotowano poważniejszych kolizji - poinformowała policja. Na organizację ruchu narzekają jednak mieszkańcy Pragi i pasażerowie komunikacji.

Od soboty w związku z budową stacji II linii metra Dworzec Wileński warszawskim mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez pl. Wileński nie mogą jeździć samochody osobowe. Zmienione zostały trasy linii autobusowych, tramwaje zostały skierowane na objazdy. Utrudnienia potrwają do końca 2013 r.

Przedstawiciele policji i straży miejskiej zaznaczyli, że ruch w porannym szczycie był utrudniony, ale nie odnotowano poważniejszych kolizji; kierowcy stosują się do zakazu wjazdu na most Śląsko-Dąbrowski. Także rzecznik ZTM Igor Krajnow zaznaczył, że komunikacja miejska radziła sobie "całkiem dobrze".

Na organizację ruchu narzekają jednak mieszkańcy Pragi i pasażerowie komunikacji miejskiej. "Przystanki przeniesione w nowe miejsca są źle oznakowane, pasażerowie nie wiedzą, na którym z nich mają szukać swojej linii. Rano nie mieścili się na przystanku autobusowym w stronę centrum, brakuje też miejsca na wąskich przejściach przy placu" - powiedział Michał, mieszkaniec Pragi. Dodał, że brakowało informacji na temat wstrzymania ruchu tramwajów przez pl. Wileński i most Śląsko-Dąbrowski w weekend.

"Jak się tu jeździ?! To nie Warszawa, to jakaś wieś!" - awanturował się starszy pan, wysiadając wczesnym popołudniem z autobusu, który zatrzymał się na przystanku przy ul. Jagiellońskiej. Pojazd linii 169, którym przyjechał mężczyzna, po drodze na parę minut utknął w wąskich uliczkach Pragi.

"Żadnej informacji! Przejście podziemne zablokowane, którędy mam przejść?!" - pytała zdenerwowana kobieta, która z koleżanką i dzieckiem w wózku próbowała wczesnym popołudniem przedostać się przez ul. Targową sprzed gmachu poczty w kierunku dworca. Tabliczka informująca, którędy iść, rzeczywiście znajdowała się w pobliżu, ale trudno było ją zauważyć. Kobietom drogę pomogli odnaleźć przechodnie.

Przechodnie udzielali sobie nawzajem pomocy. Ci bardziej zorientowani w sytuacji podpowiadali innym, na który przystanek pójść.

Edyta Adamus z zespołu prasowego KSP powiedziała, że "największe utrudnienia w ruchu były w porannych godzinach szczytu od godz. 7 do 9. Podobnie będzie pewnie w godzinach popołudniowego szczytu. Na objazdach pl. Wileńskiego - ul. Szwedzką i Modlińską samochody jechały wolno, ale jechały. Nie odnotowaliśmy poważniejszych kolizji" - powiedziała. Poinformowała, że przy pl. Wileńskim i w okolicy mostu Śląsko-Dąbrowskiego ustawiono trzy dodatkowe posterunki policji.

"Kierowcy nie naruszają zakazu wjazdu i most Śląsko-Dąbrowski był pusty. Strażnicy miejscy nie musieli ani razu wyciągać bloczka mandatowego" - powiedziała rzeczniczka straży miejskiej Monika Niżniak. Osoby, które złamią zakaz wjazdu na most Śląsko-Dąbrowski, mogą otrzymać pięć punktów karnych i od 100 do 500 zł mandatu.

Policja monitoruje sytuację poprzez patrole drogowe i zapis z kamer.

Rzecznik ZTM Igor Krajnow powiedział, że autobusy komunikacji miejskiej były zatłoczone szczególnie w godzinach przyjazdów pociągów na Dworzec Wileński. "Natomiast odjeżdżające z przystanku kilkanaście metrów dalej, tramwaje, były w połowie puste" - zaznaczył. Jeśli chodzi o korzystanie przez kierowców z parkingu na północnej części Al. Solidarności, "szału nie było" - powiedział rzecznik. "Przypuszczam, że kierowcy, którzy dziś stali w korkach, w kolejnych dniach będą przesiadać się do komunikacji miejskiej" - dodał.

Od soboty Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady mogą jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów jest też przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.

Z kolei jeśli chodzi o pl. Wileński - zmieniły się trasy tramwajów i autobusów, które dotąd tamtędy jeździły. Obecnie omijają plac skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada.

Samochody mogą omijać wyłączony z ruchy pl. Wileński, jadąc trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.