Setki ludzi, w dużej mierze młodych, przybyły do warszawskiego klubu Palladium na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej pt. „Pogarda”. Po zakończeniu projekcji rozległy się trwające wiele minut brawa.

Na prapremierze pojawili się wszyscy bohaterowie filmu "Pogarda": Magdalena Merta, Ewa Kochanowska, Andrzej Melak, Ewa Błasik, Małgorzata Wypych i Jacek Świat. Byli też politycy (europoseł PiS Ryszard Czarnecki) oraz ludzie świata mediów (Anita Gargas, Jan Pospieszalski, Piotr Semka, Piotr Śmiłowicz, Rafał Ziemkiewicz).

Po zakończeniu projekcji rozległy się trwające kilka minut owacje na stojąco.

Bohaterowie filmu powiedzieli, że liczą na to, iż takie dokumenty jak "Pogarda" i "Mgła" będzie można obejrzeć w telewizji publicznej, a nie tylko na pokazach organizowanych przez kluby "Gazety Polskiej" lub na DVD. Zaznaczyli, że nie chodzi im o przekonanie potencjalnych widzów do swojej wersji wydarzeń, tylko o to, by każdy mógł wyrobić sobie zdanie na temat tragedii z 10 kwietnia 2010 r. oraz tego, co działo się później.

Reżyserki  - Maria Dłużewska i Joanna Lichocka - podziękowały osobom występującym w "Pogardzie" za zaufanie, jakie bohaterowie filmu okazali ekipie kręcącej dokument, oraz za to, że potrafiły całkowicie otworzyć się przed kamerą i opowiedzieć o tak bolesnych dla nich sprawach.

Imprezę zorganizowała i poprowadziła Anita Czerwińska - szefowa warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" i organizatorka smoleńskich Marszów Pamięci, kandydatka do Sejmu z listy PiS w okręgu podwarszawskim. 

„Pogarda” jest dołączona do najnowszego wydania „Gazety Polskiej”, które ukazało się w kioskach 28 września. Poprzednią część filmu - "Mgłę" - obejrzało na DVD, specjalnych pokazach i w internecie ok. 5 mln osób.Bohaterowie filmu: od lewej Andrzej Melak, Magdalena Merta, Małgorzata Wypych, Ewa Błasik, Ewa Kochanowska, Jacek Świat; fot. Zbigniew KaczmarekW Palladium nie było wolnych miejsc; fot. Zbigniew Kaczmarek

 

Na premierze można było spotkać wiele znanych osób; fot. Zbigniew KaczmarekReżyserki Maria Dłużewska i Joanna Lichocka, fot. Zbigniew Kaczmarek