Koncesje na polskie łupki w rękach Rosjan

  

Okazuje się, że co piątą koncesją na poszukiwanie w Polsce gazu łupkowego dysponują rosyjskie firmy. Koncesje uzyskały w wyniku przejęcia spółek, które miały na nie pozwolenia.

Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, do tej pory Ministerstwo Środowiska wydało 101 koncesji 25 firmom. Choć oficjalnie żadna z koncesji nie należy do firmy z rosyjskim kapitałem, w rzeczywistości co piąta jest w rękach rosyjskich firm.

Co ciekawe resort Środowiska nie jest nawet w stanie sprawdzić, czy spółki posiadają kapitał rosyjski.

Eksperci w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznają, że kontrola złóż łupków może być dla Rosji jedynym sposobem na utrzymanie swojej pozycji, jako głównego eksportera gazu do UE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

200 interwencji strażaków po nocnych burzach

/ O12

  

Od północy straż pożarna w woj. warmińsko-mazurskim interweniowała dotąd ponad 200 razy w związku ze skutkami gwałtownych burz. Prawdopodobnie od uderzenia pioruna zapaliła się wieża kościoła we Frygnowie - podał PAP dyżurny straży pożarnej w Olsztynie.

Gwałtowne burze przeszły w nocy przez zachodni pas woj. warmińsko-mazurskiego. Nawałnicom towarzyszył silny wiatr. Dyżurny wojewódzkie straży pożarnej w Olsztynie poinformował, że od północy do godz. 8 rano strażacy interweniowali już ponad 200 raz, a 97 kolejnych interwencji jest zgłoszonych i czeka na realizację.

"Są to połamane drzewa, zalane piwnice, garaże, posesje"

- powiedział PAP dyżurny straży i zapewnił, że w niedzielę rano przejezdne są wszystkie drogi w regionie.

Najpoważniejszym zdarzeniem odnotowanym przez strażaków w związku z nocnymi burzami jest pożar wieży kościoła we Frygnowie. W ocenie strażaków wszystko wskazuje na to, że wieża zapaliła się na skutek uderzenia pioruna. "Udało się nam ograniczyć pożar tylko do wieży tego kościoła, nie przeniósł się on na dach" - powiedział dyżurny.

W nocy z soboty na niedzielę przez region przeszło kilka burz - gdy kończyła się jedna, po krótkim czasie zaczynała się kolejna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl