Waszczykowski o depeszach WikiLeaks

  

Witold Waszczykowski, dyplomata i były wiceminister spraw zagranicznych, komentuje amerykańskie depesze ujawnione w ostatnich dniach przez WikiLeaks. W swoim oświadczeniu wskazuje liczne błędy i przeinaczenia.

„Ostatnio ujawniona depesza amerykańska z Warszawy zawiera wiele pół-prawd i konfabulacji prasowych. Nie jest to prawdziwy obraz MSZ z jesieni 2006 roku. Przypomnę, że w owym czasie walczyliśmy z rosyjskim embargiem na polską żywność i europejską skłonnością do sprzyjania Moskwie” – pisze w specjalnym oświadczeniu Witold Waszczykowski.

„Depesza jest napisana przez średniej rangi dyplomatkę, która miała w MSZ pseudonim: Marysia Firanka. W tamtych czasach ambasadą amerykańską dowodził zastępca ambasadora Ken Hillas. Ten, którego Sikorski określił na notatce jako bezczelnego jak zawsze. Ambasada USA nie miała wiarygodnych informacji o sytuacji w MSZ. Depesza potwierdza ten fakt, gdyż powołuje się na anonimowe źródła.

W depeszy są ewidentne błędy faktograficzne. Na przykład śp. Stefan Meller podał się do dymisji w maju 2006 roku, nie został zdymisjonowany w lutym 2006. Każda ze spraw personalnych ma inną historię, niż podana w depeszy. Wspomniana wiceminister była zaprzyjaźniona z prezydentem i termin jej wyjazdu na placówkę zależał tylko od niej. Jeden ze wspomnianych dyrektorów został zwolniony już przez poprzednika minister Fotygi. Inny wyjechał na zagraniczne stypendium, aby zdobyć habilitację. Musiał więc wybrać. Wybrał karierę naukową. I tak dalej. Nie wypada opisywać przypadków wspomnianych osób, które nie żyją
”- wylicza były wiceminister spraw zagranicznych.

„Zwracam też uwagę na fakt, iż mimo negatywnych komentarzy pojawia się na koniec stwierdzenie, że dymisje zostały zastąpione merytorycznymi zmianami i współpraca bilateralna nie ucierpiała. Ale tego już postępowe media nie raczyły dostrzec. Jak dotąd, postępowi dziennikarze potępiali działalność Wikileaks. Ale pokazała się depesza o przeciwniku politycznym. W takim przypadku okazało się, że zasady nie obowiązują wobec tego rywala politycznego” – zwraca uwagę W. Waszczykowski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Na stronie Nancy Pelosi relacja z wizyty w Auschwitz i... ani słowa, że wśród ofiar byli Polacy!

Nany Pelosi w czasie wizyty w Polsce / flickr.com/photos/sejmrp

  

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyjechała we wtorek do Polski. Nancy Pelosi odwiedziła obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Na jej oficjalnej stronie internetowej pojawiła się nawet relacja z wizyty w naszym kraju, jednak nie ma tam ani słowa o tym, że wśród ofiar byli Polacy.

Amerykańska polityk przyjechała do Polski w drodze do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu. W Polsce odwiedziła były niemiecki obozu Auschwitz, gdzie oddała hołd ofiarom i złożyła wieniec przed Ścianą Straceń. Towarzyszyli jej marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Tomasz Grodzki, którzy także złożyli kwiaty w tym miejscu.

Na stronie Nancy Pelosi znajduje się relacja z wizyty w Muzeum Auschwitz. Jednak wśród wymienionych w tekście ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego ani słowem nie wspomniano o Polakach. Zwrócił na to uwagę dziennikarz „Gazety Polskiej” Wojciech Mucha.
 

„Nasza delegacja była głęboko poruszona wizytą w Auschwitz-Birkenau. Przybyliśmy, aby upamiętnić 75 lat od jego wyzwolenia i potwierdzić nasze zobowiązanie do zapewnienia, że horrory Holokaustu nigdy się nie powtórzą. Ogromne zło popełniane wobec Żydów, Romów, osób LGBTQ, osób niepełnosprawnych i innych [...].”
- czytamy w relacji na stronie Pelosi.

Dziennikarz publicznie zwrócił uwagę Przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i wystosował oficjalne pytanie w tej sprawie.

Chcę zapytać @SpeakerPelosi: Dlaczego na waszej stronie nie ma słowa o tym, że ofiarami Auschwitz byli także Polacy? Polacy byli drugą najliczniejszą grupą ofiar.
- napisał na Twitterze.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts