Śledztwo ws. akcji ABW w domu Blidy umorzone?

Łódzka prokuratura apelacyjna zakończyła śledztwo ws. przygotowania ABW do zatrzymania b. posłanki SLD Barbary Blidy oraz filmowania akcji w jej domu.

Łódzka prokuratura apelacyjna zakończyła śledztwo ws. przygotowania ABW do zatrzymania b. posłanki SLD Barbary Blidy oraz filmowania akcji w jej domu. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, prawdopodobnie zostanie ono umorzone.

W tym wątku śledztwa jest jeden podejrzany. Zarzut przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego usłyszał były szef ABW - Witold Marczuk, który kierował Agencją od listopada 2005 do września 2006 r.

Stawiany zarzut wiąże się z wydaniem w kwietniu 2006 r. polecenia dotyczącego filmowania dokonywanych przez ABW zatrzymań osób i przeszukania ich miejsc zamieszkania. Według śledczych, tak zebrany materiał filmowy był przekazywany do gabinetu szefa ABW, tam opracowywany i udostępniany mediom.

Jak uzasadniała przedstawienie zarzutu prokuratura, wprowadzone w ten sposób tryb i zasady nagrywania przez ABW przebiegu realizowanych czynności nie miały podstaw prawnych i wykraczały poza regulacje prawne. Grozi za to kara do trzech lat pozbawienia wolności. Witold Marczuk w śledztwie nie przyznał się do zarzucanego czynu.

Informację o zakończeniu śledztwa potwierdził PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert.

- Postępowanie zostało zamknięte. Obecnie trwa sporządzanie decyzji końcowej - dodał. Ma ona być gotowa w połowie przyszłego tygodnia. Rzecznik nie chciał przesądzać, czy śledztwo zakończy się skierowaniem aktu oskarżenia, czy umorzeniem.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, prokuratura skłania się jednak do umorzenia tego postępowania.


 


Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo