Opera góralska o Janie Pawle II

Uroczysta premiera opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, opowiadającej o związkach papieża z Tatrami i góralami, odbędzie się w niedzielę w Zakopanem.

Uroczysta premiera opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, opowiadającej o związkach papieża z Tatrami i góralami, odbędzie się w niedzielę w Zakopanem. W tworzenie opery zaangażowanych jest ponad 100 góralskich śpiewaków i muzykantów z Podhala.

- Od początku nie miałem wątpliwości, że górale staną na wysokości zadania. Ludzie, którzy podjęli się tego wyzwania bardzo emocjonalnie zaangażowali się w tworzenie naszej opery i przez blisko sześć miesięcy sumiennie uczestniczyli w próbach - powiedział PAP reżyser widowiska, Józef Pitoń.

Każda z czterech grup górali przygotowujących sztukę jest odpowiedzialna za inny akt, dlatego w poszczególnych scenach zobaczymy innych aktorów i usłyszymy innych muzykantów.

Każdy z czterech aktów widowiska, które zostanie wystawione w zakopiańskim kinie „Sokół”, przygotowała inna grupa górali: z Zakopanego, Nowego Targu, Bukowiny Tatrzańskiej i Ludźmierza. Jak powiedział Pitoń, największym wyzwaniem jest skoordynowanie tych czterech niezależnych grup, gdyż wszystkie próby były prowadzone oddzielnie.

Góralskie widowisko opowiada o reakcjach Podhalan na wybór Polaka na Stolicę Piotrową, a także o papieskich pielgrzymkach pod Tatry i związkach Jana Pawła II z góralami. Operowym śpiewom
towarzyszyć będzie mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrają bez partytury - ze słuchu. W każdym akcie zagra zupełnie inny skład kapeli.

Po zakopiańskiej premierze opery o Janie Pawle II, zaplanowano występ w Nowym Targu, a w sierpniu w Ludźmierzu. Jak zapewniają organizatorzy, zaproszenia do wystawienia opery napływają również z innych miast w całej Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych.

Pomysłodawcą wystawienia opery o Janie Pawle II jest pochodzący z Podhala, a obecnie pracujący w Watykanie ks. Władysław Marian Zarębczan - wykładowca, dziennikarz, publicysta, kierownik archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta opery „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” jest jeden ze znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina.

Operę o papieżu-Polaku reżyseruje znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę opery przygotowuje muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka. Autorką scenografii jest Ewa Dyakowska-Berbeka, artystka z teatru im. Witkacego w Zakopanem.

„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” będzie trzecią operą góralską wykonaną przez amatorów-górali. Pierwszą operą góralską wystawioną na scenie była „Jadwisia spod regli” autorstwa Juliana Reimschlussela, zaprezentowana przez zespół góralski im. Klimka Bachledy w 1963 roku. W 2009 roku zespół Regle z Poronina wystawił operę „Naski Świat”.

Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.

 Źródło:

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo