Zakończył się VI Zjazd Klubów "GP"

Politycy, byli pracownicy służb specjalnych, reżyserzy, naukowcy, kibice, artyści i zagraniczni dziennikarze byli gośćmi VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, który zakończył się w niedzielę.

Politycy, byli pracownicy służb specjalnych, reżyserzy, naukowcy, kibice, artyści i zagraniczni dziennikarze byli gośćmi VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, który zakończył się w niedzielę. Gospodarzem i organizatorem tegorocznego zjazdu był piotrkowski Klub „Gazet Polskiej”.

W piątkowy wieczór odbyło się kilkugodzinne spotkanie z Antonim Macierewiczem (PiS), szefem parlamentarnego zespołu ds wyjaśnienia smoleńskiej katastrofy. Na panelu „Polska po tragedii smoleńskiej” poseł PiS mówił m.in. o zaniedbaniach rządu, jego bierności i całkowitym oddaniu śledztwa Rosjanom. 

W sobotę odbyło się szereg spotkań – ten swoisty maraton rozpoczęli przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem, jego zastępczynią Katarzyna Gójską-Hejke oraz szefem klubów „GP” Ryszardem Kapuścińskim. Spotkanie dotyczyło m.in działalności klubów, ich udziału w debacie publicznej i stworzenie w ramach klubów think tanków. 

Ogromne zainteresowanie wzbudził panel „Walka służb z korupcją walka korupcji ze służbami”, w którym wzięli udział Bogdan Święczkowski – szef ABW w rządzie PiS, Maciej Wąsik - zastępca szefa CBA do jesieni 2009 r. oraz Tomasz Kaczmarek - „Agent Tomek”. Goście mówili o patologiach panujących obecnie w służbach, o braku woli do zajmowania się kluczowymi dla państwa sprawami i o skandalicznych sprawach dotyczących ścigania krytyków rządu i prezydenta. Przypomnieli, że za rządów PiS walczono z korupcją bez względu na to, kto mógłby być objęty zarzutami, a po zmianie władzy szefowie służb z nadania PO natychmiast pozbyli się ludzi, którzy skutecznie zwalczali przestępczość.

Kolejne spotkanie moderowane przez Jerzego Keninga dotyczyło drugiego obiegu filmowego. O tym, że w Polsce po 20 latach od odzyskania niepodległości powstają filmy, które nie mają szans na emisję w telewizji publicznej, mówili reżyserzy: Anna Ferens (autorka m.in. „Zobaczyłem zjednoczony narów”, Robert Kaczmarek – producent filmu „Krzyż” oraz Mariusz Pilis, reżyser filmu pt. „List z Polski”). Goście panelu podkreślali, że jedyną okazją zobaczenia filmów „drugiego obiegu” są autorskie pokazy i wydawanie filmów na płytach. Pokazy często są organizowane przez kluby „Gazety Polskiej”, a filmy są dodawane do „GP”. 

Na zjeździe klubów „GP” mówiono także o edukacji. W panelu „Co dalej z Polską edukacją, czy degradacja jest nieuchronna” udział wzięli Barbara Nowak, Andrzej Waśko, Mirosław Boruta, Marek Michno. Paneliści mówili o fatalnej polityce Katarzyny Hall, obecnej minister edukacji narodowej, i o degradowaniu roli wychowawczej szkoły, czego jaskrawym przykładem jest ograniczenie godzin nauki historii w szkole.

Na zjeździe klubów „GP” nie mogło zabraknąć tematu, który w ostatnich tygodniach dominuje w mediach. Chodzi oczywiście o kibiców – panel pt. Polska kibolska”, w którym uczestniczył Wojciech Wiśniewski (Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców), prowadził Piotr Lisiewicz, redaktor „Gazety Polskiej” i zagorzały kibic Lecha Poznań. Na spotkanie tłumnie przybyli kibice – mówiono m.in. o szykanowaniu kibiców, policyjnej i medialnej nagonce.

Wieczorem z uczestnikami zjazdu spotkał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu przekazano nagrodę Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” - jej laureatem został śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

Prezes PiS dostał również koszulkę z okładką "Gazety Polskiej" oraz cytatem z Mariana Hemara "Dla najemnych Judaszów/Po(b)olszewickiej bestii/Nie będzie przebaczenia/Nie będzie amnestii".

Prowadzący spotkanie Tomasz Sakiewicz zażartował, że jeżeli Jarosław Kaczyński będzie chodził w tej koszulce podczas kampanii wyborczej, na pewno wygra wybory.

Na spotkaniu prezes PiS mówił o ważnej roli klubów „GP” i samej gazety w życiu publicznym. Podkreślał, że „GP” jest jednym z nielicznych mediów, które przedstawia prawdziwe rzeczywistość i walczy o wyjaśnienie smoleńskiej katastrofy. 

Jarosław Kaczyński mówił również o tegorocznych wyborach parlamentarnych i potrzebie ich monitorowania poprzez obserwatorów.

Odpowiadając na pytania uczestników, prezes PiS opowiedział o spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

- Powiedziałem, że jeżeli PiS dojedzie do władzy, to nie tylko będziemy zabiegali o umiędzynarodowienie śledztwa w.s. Smoleńskiej katastrofy, ale również zwrócimy się do NATO – przecież w tej katastrofie zginęli generałowie Sojuszu. Przekazałem również prezydentowi USA dwustronicowy memoriał - resume tego wszystkiego, co poza jakąkolwiek wątpliwością ustalono w sprawie katastrofy smoleńskiej – mówił Jarosław Kaczyński.

Spotkanie zakończyło się koncertem, w którym wzięli udział Marcin Wolski, Paweł Piekarczyk i Stanisław Markowski. 

Uczestnicy spotkania pożegnali Jarosława Kaczyńskiego owacjami na stojąco i okrzykami „Jarosław!”, „Zwyciężymy!”.

W niedzielę przed południem odbyła się msza święta polowa koncelebrowana przez ojca gwardiana Dawida Postawę, a na zakończenie w Piotrkowie Trybunalskim odbył się marsz protestacyjny, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Uczestniczył w nim poseł PiS Antoni Macierewicz. 

Protestujący skandowali hasła: „Nie ma stoczni, nie ma łupków, jest Tusk Donald i rząd głupków”, „Wszyscy jesteśmy kibolami”, oraz „Donald, matole, Twój rząd obalą kibole”. 

Miejscem VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” był ośrodek „Dresso”, który znajduje się na powierzchni 50 000 m2 w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego. 

Wkrótce filmową relację ze Zjazdu będzie można obejrzeć na platformie „Gazeta Polska VOD”


                                                        Zdjęcia ze VI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej"


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Samuel Pereira


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Samuel Pereira


autor Samuel Pereira

 

 Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo