Michnik: bez Rosji Polsce będzie trudniej

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

- Rosja może bez nas bardzo dobrze żyć, ale Polsce bez Rosji będzie trudniej – twierdzi Adam Michnik w wywiadzie udzielonym prokremlowskiej „Rossijskiej Gaziecie”.

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” był gościem jednego z cyklu „śniadań biznesowych”. Oto niektóre jego „złote myśli” na temat obecnych stosunków polsko – rosyjskich. „Rossijskaja Gazieta” zamieszcza je w streszczeniu wywiadu, który ukaże się niebawem na łamach rządowego dziennika:

Nie ma jednej Polski, tak jak nie ma jednej Rosji. Dla absolutnej większości ludzi w Polsce jest jasne, co się stało w Smoleńsku. Ten idiotyczny pomysł, iż rosyjski premier wraz z polskim premierem zmówili się, by zabić polskiego prezydenta to po prostu brednie. Były różne problemy wokół raportu MAK. Istnieje teza, iż jakaś wina leży po stronie kontrolerów lotów. Ale jasne, że nawet jeżeli coś tam nie było w porządku, piloci nie powinni byli lądować (...)

Myślę, że są dwa problemy. Pierwszy – czego chce wasz i nasz rząd. I drugi – czego chcą nasze społeczeństwa. Jestem przekonany, iż absolutna większość w polskim rządzie to pragmatycy. Nie ma rusofobów ani szowinistów. Oni myślą poprawnie, bez złudzeń. Wracając od społeczeństwa, to opowiem anegdotę, którą usłyszałem od rosyjskiego dyplomaty w Warszawie. Wcześniej pracował w Finlandii i opowiedział mi, że tam gdy spotykasz ludzi z rządu oni są wszyscy sympatyczni, mili, rozumni. Ale ludzie na bazarze cię nienawidzą. W Polsce ci rozumni, mili ludzie są z kolei na bazarze, a w rządzie ci, którzy nienawidzą. Tak rzeczywiście było w Warszawie w czasach IV RP, jak w Polsce nazywa się okres, gdy rządził PiS.

Bałem się, że w Polsce po upadku Związku Radzieckiego będą antyrosyjskie pogromy. Nie było ani jednego takiego incydentu. W związku z tym, jestem stuprocentowo pewny, iż w polskim  społeczeństwie też rusofobów nie ma.

Co do przyszłości, jestem ostrożnym optymistą. Na Kremlu nie ma pomysłu, żeby rozpalać konflikt z Polską. Reakcje są spokojne, oni zrozumieli, iż Polską nie rządzą wariaci. Również polskie władze zrozumiały, iż z punktu widzenia Rosji Polska jest małym problemem. Duże problemy – to Chiny, Unia Europejska, USA, Indie. Ale z perspektywy Polski Rosja jest wielkim wyzwaniem. Inaczej mówiąc, Rosja może bardzo dobrze żyć bez Polski, ale Polsce bez Rosji będzie trudniej.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Cykl debat podsumuje politykę zagraniczną

prof. Piotr Wawrzyk / Telewizja Republika/printscreen

  

Od 23 sierpnia w miastach wojewódzkich rozpocznie się cykl debat, podsumowujących polską politykę zagraniczną, prowadzoną w latach 2015-2019 - poinformował w Kielcach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych inauguruje w najbliższy piątek 23 sierpnia cykl debat regionalnych na temat polityki zagranicznej, prowadzonej najpierw przez rząd Beaty Szydło i teraz - Mateusza Morawieckiego. Takie debaty obędą się w każdym mieście wojewódzkim"

– powiedział Wawrzyk na konferencji prasowej.

Debaty współorganizują Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej i lokalne instytucje. W każdym spotkaniu będzie uczestniczył przedstawiciel resortu spraw zagranicznych. Formuła debat zakłada możliwość zadawania pytań przez publiczność i dyskusję.

Pierwsza debata z udziałem Wawrzyka, odbędzie się w Kielcach - w piątek o godz. 17. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym. "Zapraszamy wszystkich - w tym wypadku mieszkańców Kielc i Kielecczyzny - do udziału w tej debacie" – zachęcał wiceszef MSZ.

Wawrzyk był pytany o szczegóły zagadnień, jakie będą poruszane podczas spotkania.

"Wydaje się, że najważniejszym elementem jest uzyskanie bardzo dobrego wyniku w wyborach do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Będą również kwestie transatlantyckie i oczywiście europejskie"

– wskazał.

"Także polityka wschodnia, bo w obecnej sytuacji nie da się tego tematu pominąć – zbyt wiele rzeczy się dzieje na wschód od nas. Są to kwestie dla nas zawsze bardzo ważne" – dodał Wawrzyk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl