Żołnierze Powstania Warszawskiego swoją walką, niezmożoną wytrwałością i determinacją awansowali nas do rangi narodu niepodległego - powiedział w 73. rocznicę wybuchu Powstania szef MON Antoni Macierewicz.

Minister obrony narodowej podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza wręczył weteranom awanse wojskowe. Macierewicz podkreślił, że był to zaszczyt.

"Ale przecież to ci żołnierze Powstania Warszawskiego swoją obecnością, walką, niezmożoną wytrwałością i determinacją nas przez te wszystkie dziesiątki lat awansowali do rangi narodu niepodległego. To oni sprawili, że możemy dzisiaj z podniesionym czołem stanąć naprzeciw wszystkich trudności, że możemy dzisiaj wierzyć, że jest szansa na skuteczną walkę o odbudowę państwa i niepodległości"

- mówił szef MON.

Dodał, że trzeba przypomnieć, iż nie było w dziejach Polski i w dziejach Europy, ale - jak mówił - "nie było też chyba w dziejach cywilizacji zachodniej, wydarzenia porównywalnego z Powstaniem Warszawskim".

"Wydarzenia, które można by porównać nie tylko ze względu, choć przede wszystkim, na niebywałą ofiarę krwi, męstwa, odwagi, determinacji, ale i straszliwych kosztów, jakie poniosła Warszawa i naród polski, ale i straszliwych wyrzeczeń, których ciężar odczuwamy po dzień dzisiejszy"

- powiedział szef MON.

Dodał, że "nikt nie ma wątpliwości, iż inaczej wyglądałaby historia ostatnich 80 lat, gdyby ta wspaniała młodzież, gdyby to niebywałe pokolenie Polski niepodległej nie zostało tak straszliwie wyniszczone, jak stało się to na skutek zbrodniczej machiny niemieckiej i sowieckiej". Inaczej - dodał - wyglądałaby również Warszawa.

"Niepodległe, narodowe państwo polskie, sprawiedliwe dla wszystkich - nie dla wybranych, musi stać się źrenicą oka wszystkich Polaków"

- podkreślił szef MON.

Dodał, że pokolenia, które przyszły po Powstaniu Warszawskim nie muszą poświęcać życia. "Nie musimy ryzykować własną śmiercią, ale musimy mieć odrobinę odwagi moralnej, ale mieć świadomość godności narodowej, ale mieć świadomość obowiązku państwowego, bo za to państwo nie jako zabawkę obcych, ale za to państwo jako państwo niepodległe, suwerenne, narodowe, oparte na chrześcijańskich wartościach, setki tysięcy ludzi położyło życie" - powiedział Macierewicz.

"Ta krew nas dzisiaj zobowiązuje do obrony niepodległego państwa polskiego. Wojsko polskie swój obowiązek wypełni" - oświadczył szef MON.

Powiedział też, że "Powstanie Warszawskie jest symbolem prawdy o drugiej wojnie światowej, której nie zakończyła kapitulacja w Poczdamie, na której prawdziwy koniec Warszawa, Polska i świat musiały czekać jeszcze przez dziesięciolecia".