Cała Warszawa żyje rocznicą Powstania Warszawskiego. Poza oficjalnymi uroczystościami nie było powstańczego miejsca, w którym nie pojawiłyby się kwiaty i znicze. Tłumy, nie tylko warszawiaków, przyszły na uroczystą mszę i apel poległych na placu Krasińskich. Dzisiaj w godzinę W kilkuset harcerzy trzymać będzie honorową wartę w prawie 360 miejscach miasta. Będą też opowiadać o tym, co się tam wydarzyło. Wszystko w ramach społecznej akcji Muzeum Powstania Warszawskiego „Wolność łączy”.

Akcja jest jedną z wielu, jakie na przestrzeni lat organizowało Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zależy nam na tym, aby wartości, którymi kierowali się powstańcy walczący o wolną Polskę, łączyły pokolenia. Dlatego powstał pomysł na realizację akcji społecznej „Wolność łączy” skierowanej do różnych grup wiekowych – czytamy na stronie internetowej muzeum. 

W godz. 16.30–17.30 kilkuset wolontariuszy muzeum oraz harcerzy z czterech największych organizacji harcerskich – Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego, Skautów Europy – będzie pełniło służbę w blisko 360 przydzielonych miejscach pamięci. Mieszkańcy odwiedzający dane punkty będą mogli dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 r., które miały miejsce w określonej dzielnicy Warszawy, a także otrzymają okolicznościowe wpinki ze znakiem Polski Walczącej. W akcji w godzinę W wezmą udział wolontariusze, którzy zostali specjalnie zrekrutowani na tę okazję. Na apel odpowiedziały 583 osoby. 

Lista miejsc pamięci dostępna jest na stronie internetowej muzeum. Akcję wspiera również specjalnie przygotowana na urządzenia mobilne aplikacja Pamięć Miasta – spacer po walczącej Warszawie. To mobilny przewodnik po 370 miejscach pamięci. Ma to również na celu ocalenie od zapomnienia pomników oraz możliwość poznania historii miejsc, które upamiętniają powstańców warszawskich i mieszkańców walczącej stolicy. Zbiór miejsc pamięci Powstania Warszawskiego został opatrzony krótkimi tekstami ukazującymi wybrany fragment historii i losy ludzi żyjących w okupowanej Warszawie. Aplikacja zawiera fotografie archiwalne pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współczesne zdjęcia. Przy 31 wybranych punktach można dodatkowo wysłuchać nagrań. Dzięki geolokalizacji w łatwy sposób można znaleźć adres tablicy lub pomnika. Aplikacja jest bezpłatna.