W niedzielę rozpoczęły się największe w tym roku manewry wojskowe w Gruzji: Noble Partner 2017. W ćwiczeniach zorganizowanych na poligonie wojskowym Vaziani oraz bazie Norio biorą udział żołnierze z Armenii, Niemiec, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz Gruzji.

Ćwiczenia Noble Partner z udziałem ponad 2 800 żołnierzy oraz kilkudziesięciu transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty, czołgów oraz haubicoarmat zakończyć się mają 12 sierpnia. W ich trakcie zaplanowane są m.in. zrzuty oddziałów powietrznodesantowych oraz działania z wykorzystaniem ostrej amunicji. Manewry Noble Partner, których pierwsza edycja miała miejsce w 2015 roku, są okazją do zwiększenia interoperacyjności pomiędzy wojskami. Dowódcy na każdym szczeblu będą mieć okazję w udoskonalaniu umiejętności planowania, dowodzenia i kontroli, przemieszczania oraz manewrowania oddziałami jak i wykonywania kompleksowych wspólnych operacji.

Celem Noble Partner 2017 jest również wsparcie procesu treningowego, ewaluacja oraz ewentualna certyfikacja gruzińskiej drugiej lekkiej kompanii piechoty, która miałaby służyć w siłach szybkiego reagowania NATO Response Force (NRF). Warto zaznaczyć iż mimo tego że Gruzja nie jest członkiem Sojuszu to dobrowolnie jak Szwecja oraz Finlandia oddelegowały kontyngenty żołnierzy do NRF.