​Rogozin świadomie chciał naruszyć sankcje

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin celowo wybrał lot przez rumuńską przestrzeń powietrzną, choć wiedział, że nie zostanie do niej wpuszczony, skoro jest na liście osób objętych sankcjami UE - o

Security & Defence AgendaDavid PlasCC BY 2.0
Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin celowo wybrał lot przez rumuńską przestrzeń powietrzną, choć wiedział, że nie zostanie do niej wpuszczony, skoro jest na liście osób objętych sankcjami UE - oświadczył dziś szef MSZ Rumunii Teodor-Viorel Meleșcanu.

- Moim zdaniem było to świadome działanie obliczone na stworzenie problemów (w stosunkach) między Rumunią a Rosją - powiedział szef rumuńskiej dyplomacji w wywiadzie telewizyjnym.

W piątek samolot, którym komercyjnym lotem rosyjska delegacja z Rogozinem na czele leciała z Moskwy do stolicy Mołdawii Kiszyniowa, musiał zawrócić na granicy rumuńsko-węgierskiej i z powodu kończącego się paliwa ostatecznie lądował w Mińsku, po tym gdy na przelot maszyny nad swoim terytorium nie zgodziła się najpierw Rumunia, a następnie podobno Węgry. Rogozin miał się spotkać w Kiszyniowie z prezydentem Mołdawii i liderem separatystycznego mołdawskiego regionu Naddniestrza.

Rumuńskie MSZ potwierdziło w sobotę odmowę przelotu, argumentując, że na pokładzie samolotu znajdował się pasażer z listy osób objętych unijnymi sankcjami. Rogozin, przedstawiciel rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. Naddniestrza, znajduje się na tej liście w związku z rolą Rosji w konflikcie na Ukrainie.

Władze w Moskwie określiły incydent jako „świadomą prowokację” i „ordynarne antyrosyjskie posunięcie na granicy chuligaństwa międzynarodowego”, żądając od Bukaresztu oficjalnych wyjaśnień. Rogozin w rosyjskiej telewizji ogłosił, że przygotowywane są sankcje wobec osób, które zdecydowały o zakazie przelotu.
 

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Rogozin #Rumunia #prowokacja

krs
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo