Z OSTATNIEJ CHWILI

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO • • • Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO.  • • •

Zawetowane ustawy są znów w Sejmie

Odmowa podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wraz z uzasadnieniami trafiły dziś do Sejmu - poinformował rzeczn

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska
Odmowa podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wraz z uzasadnieniami trafiły dziś do Sejmu - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
 
Prezydent ogłosił swoją decyzję o zawetowaniu ustaw tydzień temu w poniedziałek. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi.
 
Zastrzeżenia prezydenta dotyczyły m.in. uprawnień, jakie zawetowana ustawa o SN nadawała Prokuratorowi Generalnemu. Jak mówił przed tygodniem Andrzej Duda, w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym, ani nigdy nie decydował „w przemożnym stopniu” o tym, kto może być sędzią.
 
Informując o zawetowaniu ustawy o SN prezydent zaznaczył, że odmówił podpisania również noweli ustawy o KRS, gdyż „Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane”.
 
Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu, do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Wówczas prezydent w ciągu siedmiu dni podpisuje ustawę.
 

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl

#weto #SN #KRS #Duda

krs
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo