USA o sędziach SN na Ukrainie: „ich uczciwość jest wątpliwa”

Uczciwość wielu sędziów, którzy zwyciężyli w konkursie do składu nowego Sądu Najwyższego Ukrainy, wywołuje wątpliwości – oświadczyła ambasada USA w Kijowie, apelując do Wyższej Rady Sądownictw

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Uczciwość wielu sędziów, którzy zwyciężyli w konkursie do składu nowego Sądu Najwyższego Ukrainy, wywołuje wątpliwości – oświadczyła ambasada USA w Kijowie, apelując do Wyższej Rady Sądownictwa o oddzielne rozpatrzenie każdej kandydatury do SN.
 
„Do składu Sądu Najwyższego trafił szereg mocnych kandydatów, jednak uczciwość wielu z nich wywołuje wątpliwości. Wyższa Rada Sądownictwa powinna rozpatrzyć każdą kandydaturę z osobna” – napisała ambasada na Twitterze w poniedziałek.

W piątek Wyższa Kwalifikacyjna Komisja Sędziów opublikowała listę 120 zwycięzców konkursu na stanowiska sędziów SN, jednak pozarządowe Centrum Przeciwdziałania Korupcji oświadczyło, że 80 proc. z nich to czynni, bądź zwolnieni wcześniej sędziowie. Co czwarty z nich otrzymał negatywne rekomendacje społecznej Rady Uczciwości, która oceniała ich kandydatury – przypomina agencja Interfax-Ukraina.

„Co czwarty przyszły sędzia Sądu Najwyższego, wybrany przez Wyższą Kwalifikacyjną Komisję Sędziów, dopuszczał się łamania praw człowieka, albo podejmował politycznie umotywowane decyzje, czy też nie może udokumentować pochodzenia swego majątku”

– ostrzegło Centrum Przeciwdziałania Korupcji.
 
W poniedziałek prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym Ukrainy, która – jego zdaniem – znacząco polepszy poziom ochrony praw konstytucyjnych obywateli. Dokument przewiduje m.in. wybór sędziów Trybunału na podstawie konkursów oraz umożliwia złożenie skargi w tej instytucji każdej osobie prawnej i fizycznej, z wyjątkiem przedstawicieli państwa i organów samorządowych.
 

 


Źródło: niezalezna.pl,PAP

#SN #Ukraina #Sąd Najwyższy

krs
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo