Zmarła Jeanne Moreau - francuska ikona kina. Miała 89 lat

W wieku 89 lat zmarła francuska aktorka kinowa i teatralna Jeanne Moreau - poinformował w poniedziałek jej agent.

youtube
W wieku 89 lat zmarła francuska aktorka kinowa i teatralna Jeanne Moreau - poinformował w poniedziałek jej agent.

Jeanne Moreau urodziła się 23 stycznia 1928 w Paryżu. Była aktorką teatralną i filmową, reżyserką oraz piosenkarką - Obdarzona talentem i elegancją, niebanalną urodą i intrygującą osobowością, stała się jedną z popularnych i często angażowanych gwiazd francuskiego kina

Przełom w jej karierze filmowej nastąpił w 1958, gdy zagrała w dwóch głośnych, nagradzanych i szeroko wówczas dyskutowanych filmach Louisa Malle’a: Windą na szafot i Kochankowie. Dzięki nim stała się gwiazdą pierwszej wielkości i symbolem seksu.

Od początku lat 60. grała u mistrzów światowego kina: François Truffauta ("Jules i Jim", "Panna młoda w żałobie"), Orsona Wellesa ("Proces", "Falstaff"), Michelangelo Antonioniego ("Noc", "Po tamtej stronie chmur"), Josepha Loseya ("Pan Klein", "Pstrąg") czy Luisa Buñuela ("Dziennik panny służącej").

Jeanne Moreau była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był aktor francuski Jean-Louis Richard, drugim zaś – znany reżyser amerykański William Friedkin. Jej jedyne dziecko – syn Jerome z pierwszego małżeństwa – jest malarzem.Aktorka przyjaźniła się przez wiele lat  z gwiazdą amerykańskiego kina Sharon Stone.

Jak poinformował w poniedziałek agent aktorki, Jeanne Moreau zmarła w wieku 89 lat.
 

 Źródło: PAP,wikipedia.pl,niezalezna.pl

 

#losey #proces #Jean-Louis Richard #Hollywood #ikona #pstrąg #Jeanne Moreau

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo