Seweryn o "Dzienniku czeczeńskim": przypomnimy o okrucieństwie wojny

  

Przypomnimy o okrucieństwie wojny, o zniszczeniach jakich dokonuje: nie tylko takich, o których czytamy w książkach historycznych, ale także tych, o których się nie pisze - powiedział aktor Andrzej Seweryn o spektaklu "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej". Premiera spektaklu w reżyserii Iwana Wyrypajewa jest częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Oglądać go będzie można w Muzeum Powstania Warszawskiego od 2 do 5 sierpnia.

"Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" to opowieść o wchodzeniu w dorosłość, gdy wokół szaleje wojna. Czeczenka - dziś autorka dziennika jest uznaną dziennikarką, mieszka w Finlandii - opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994-2004. Dziennik rozpoczyna jako 9-letnia dziewczynka, kończy jako 19-latka, prezentująca własna wizję świata. Fragmenty tekstu Żerebcowej przeczyta w Muzeum Powstania Warszawskiego aktor Andrzej Seweryn.

Jestem już dorosłym człowiekiem, czytałem różne teksty o wojnie, widziałem filmy, rozmawiałem z ludźmi, którzy wojnę przeżyli. Nie jest mi obce teoretyczne okrucieństwo wojny; teoretyczne - ponieważ nigdy wojny nie doświadczyłem osobiście. Byłem poruszony tym tekstem. Polina przeżyła i opisała coś, czego nie potrafiłem sobie wyobrazić. Jest w niej taka siła życia, która wyrażała się w formie estetycznej - w jej języku, którego używała w swoim pamiętniku. W poezji, pisanej prozą lub wierszem, tę wojnę przeżyła i opisała artystka. Być może jesteśmy bardziej wstrząśnięci faktami, jeśli są one opisane w taki sposób


- powiedział aktor podczas spotkania z dziennikarzami.

Raz jeszcze przypomnimy o okrucieństwie wojny, o zniszczeniach, jakie dokonuje - nie tylko takich, które ogląda się w kinie, o których czytamy w książkach historycznych, ale także tych, o których się właśnie nie pisze


- dodał.


Szczegóły dotyczące spektaklu - i innych wydarzeniach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - dostępne są na stronie internetowej Muzeum pod adresem www.1944.pl 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kilku posłów Kukiz'15 chce wystartować z list PiS? W mediach pojawiły się cztery nazwiska

Paweł Kukiz / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Od dłuższego czasu mówi się o możliwości startu z list Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach części polityków z ruchu Kukiz'15. Takie informacje przekazał w miniony poniedziałek m.in. szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki. Podobne doniesienia przekazuje dziś RMF FM. Według reporterów stacji, w grę wchodzi m.in. czworo posłów Kukiz'15.

Ruch Kukiz'15 w minionych wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał mało zadowalający wynik 3,69 proc. poparcia. Choć ruch Kukiza od dawna jest przedmiotem licznych spekulacji politycznych, to po słabym wyborczym wyniku coraz więcej mówi się o przyszłości tej inicjatywy. Przez długi czas spekulowano o możliwości koalicji Kukiz'15 z PiS, czemu lider ruchu, Paweł Kukiz, często zaprzeczał.

Niedługo po wyborach w TVP1 Kukiz zapowiedział, że nie wejdzie w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, dopóki partia Jarosława Kaczyńskiego nie spełni kluczowych postulatow Kukiz'15. Lider ruchu sporo mówił też w ostatnim czasie o rozmowach z kierownictwem PiS.

- Ostatnio rozmawiałem z panem prezesem. Wspólne listy jak najbardziej. To nie była moja propozycja, tylko pana prezesa

- mówił Paweł Kukiz kilkanaście dni temu na antenie TVN24.

[polecam:http://niezalezna.pl/275060-kukiz-pojdzie-do-wyborow-z-pis-em]

W międzyczasie pojawiło się wiele wskazujących, że możliwym koalicjantem Kukiz'15 przed wyborami do polskiego parlamentu będzie Polskie Stronnictwo Ludowe. Taki sojusz wciąż jednak stoi pod dużym znakiem zapytania. 

[polecam:https://niezalezna.pl/274688-kukiz-dalej-szuka-koalicjantow-nie-ma-znaczenia-swiatopoglad-nagly-przyplyw-szczerosci] [polecam:https://niezalezna.pl/274127-co-dalej-z-ruchem-kukiza-rzymkowski-mowi-o-szerszej-koalicji-ale-nie-z-konfederacja]

Politycy z ruchu Kukiza znajdą jednak swoje miejsca na listach Prawa i Sprawiedliwości? Taką sugestię przedstawił w poniedziałek szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki.

- Kukiz, wymieniany jako nasz koalicjant, rozsypuje się. Do mnie przychodzą posłowie od Kukiza i aplikują o przyjęcie ich do klubu PiS. Nie podjęliśmy jeszcze takich decyzji. Zastanawiamy się, czy podtrzymywać istnienie Kukiz’15, czy zgodzić się na to, że jego posłowie przejdą do nas

- mówił Terlecki w wywiadzie dla Radia Kraków.

[polecam:https://niezalezna.pl/276171-czy-to-koniec-kukiz3915-wazny-polityk-pis-ujawnia-poslowie-od-kukiza-aplikuja-do-nas]

Po tej wypowiedzi w szeregach Kukiz'15 lekko zawrzało - część polityków zdecydowanie zaprzecza słowom Terleckiego, jednak jak dowiedziało się RMF FM, część posłów klubu Kukiza ma być bliska transferu do PiS czy wystartowania z list Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach.

Według informacji RMF FM, w tym kontekście pojawiają się nazwiska czterech posłów Kukiz'15 - Tomasza Rzymkowskiego, Tomasza Jaskóły, Bartosza Jóźwiaka oraz Barbary Chrobak.

"Najbardziej prawdopodobne jest, że do transferów dojdzie, jeżeli okaże się, że rozmowy pomiędzy Pawłem Kukizem a Jarosławem Kaczyńskim - w sprawie wspólnego startu z jednej listy - zakończą się fiaskiem"

- czytamy na portalu rmf24.pl.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl