Mistrz saksofonu zagra na warszawskiej Starówce

James Carter Quartet, ceniony wysoko na światowej sceny jazzowej, podczas sobotniego koncertu na warszawskiej Starówce przedstawi projekt muzyczny "The Flying Particles".

jamescarterlive.com
James Carter Quartet, ceniony wysoko na światowej sceny jazzowej, podczas sobotniego koncertu na warszawskiej Starówce przedstawi projekt muzyczny "The Flying Particles".

"Cieszymy się i mamy satysfakcję, że naszej festiwalowej publiczności możemy po ubiegłotygodniowym występie Nicholasa Paytona znowu zaprezentować muzyka ze światowej czołówki. Otóż w naszym cyklu <<Jazzowy Top i Great American Jazz>> przedstawiamy Jamesa Cartera" - powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, która z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje już po raz 23. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal "Jazz na Starówce".

James Carter według magazynu "Jazz Times" to "jeden z najbardziej ekscytujących wirtuozów saksofonu we współczesnym jazzie". Z kolei w rankingach magazynu "Down Beat" wielokrotnie był wybierany jako nr 1 na świecie w kategorii saksofonu barytonowego.

Jest jednak wszechstronnym instrumentalistą: gra na saksofonie tenorowym, altowym, barytonowym, sopranowym; jest klarnecistą basowym, flecistą basowym, a gra także na piccolo.

James Carter występował i nagrywał też z wieloma innymi cenionymi muzykami i wielkimi zespołami jak m.in.: Charles Mingus Big Band, Art Ensemble of Chicago, Lincoln Center Jazz Orchestra, Aretha Franklin, Kathleen Battle, Dee Dee Bridgewater, David Murray, Sonny Rollins, Herbie Hancock, Christian McBride, Cyrus Chesnut.

Carter ma też w karierze epizod aktorski; w słynnym filmie Roberta Altmana "Kansas City" zagrał legendarnego saksofonistę Bena Webstera.

Podczas koncertu w sobotę - 29 lipca - na Rynku na Starówce Carterowi towarzyszyć będą: Eric Niceberg na fortepianie, Hans Glawisching na kontrabasie oraz Justin Faulkner na perkusji.

 Źródło: PAP

 

#Quartet #Carter #James #hancock #herbie #Wojciechowski #Starówka #jazz

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo