Politolog: ekstremizm lewicowy akceptowany przez część Niemców

  

Zagrożenie lewicowym ekstremizmem było w Niemczech od zawsze lekceważone – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Klaus Schroeder, politolog i historyk Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego.

Jego zdaniem, skupiono się w debacie na temat ekstremizmów tak bardzo na islamizmie i skrajnej prawicy, że „zapomniano zupełnie o przestępstwach na tle lewicowym”.

Schroeder przypomniał o długiej historii przemocy na tle skrajnie lewicowym w Niemczech:

„Z brutalnym ekstremizmem lewicowym mamy do czynienia od dziesięcioleci. Obecnie przeżywamy ponowne nasilenie przemocy. Należy jednak pamiętać o tym, że skłonność do przemocy była od początku w tym środowisku”.


Naukowiec skomentował rozruchy, które towarzyszyły szczytowi G20 w Hamburgu 7 i 8 lipca. „Przypomniały one społeczeństwu, że istnieje także przemoc skrajnie lewicowa”. Wyraził jednak obawę, że temat „zniknie po kilku tygodniach z debaty publicznej”. W centrum uwagi staną wkrótce „znowu islamizm i ekstremizm prawicowy" - powiedział.

Wykładowca Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego zwrócił również uwagę na „szeroką akceptację“ dla ekstremizmu lewicowego w środowiskach lewicowych. Z jego relacji wynika, iż istnieją ponadto "powiązania" między środowiskiem skrajnie lewicowym a ugrupowaniami politycznymi – np. Zielonymi czy partią Lewica.

Postawę akceptującą dla poglądów skrajnie lewicowych dostrzegł poza tym w częściach społeczeństwa niemieckiego, które „spostrzegają ekstremizm lewicowy inaczej niż ekstremizm prawicowy.“ „Część społeczeństwa niemieckiego podziela poglądy antykapitalistyczne. Podobnie jak środowiska skrajnie lewicowe jest ona nastawiona krytycznie wobec ustroju demokracji parlamentarnej" – powiedział.

Według Schroedera „jest wielu Niemców o nastawieniu liberalno-lewicowym“, którzy „akceptują przemoc skrajnie lewicową“. Uważają oni, że „cele ekstremistów lewicowych są dobre, a cele uświęcają środki“. To nastawienie spowodowało, iż „lewicowi zadymiarze mieli w Hamburgu więcej zwolenników niż przeciwników“ – tłumaczy politolog.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"7x24" już w niedzielę!

Katarzyna Gójska / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Niedziela, godz. 9:06 - Telewizja Republika i Polskie Radio 24.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl