Papieskie korony na Jasnej Górze

  

Ozdobione topazami i perłami złote korony, podarowane przez włoską diecezję Crotone i pobłogosławione w maju przez papieża Franciszka, od piątku zdobią Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Rok temu, 28 lipca, papież Franciszek przebywający w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, przybył do najsłynniejszego polskiego sanktuarium. W odprawionej przez niego mszy świętej - będącej dziękczynieniem za chrzest Polski przed 1050 laty - wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i członkowie rządu.

Dla uczczenia rocznicy tego wydarzenia wizerunek Maryi ozdobiono teraz nowymi koronami. Wierni mogli po raz pierwszy zobaczyć Jasnogórską Ikonę Królowej Polski w tych koronach podczas mszy świętej o godz. 6:00 rano, odprawianej ze względu na gości z włoskiej diecezji Crotone jednocześnie po polsku i po włosku.

- W pierwszą rocznicę pobytu papieża Franciszka na Jasnej Górze przywołujemy jego znamienne słowa: tu otrzymałem dar spojrzenia Matki. To bardzo osobiste wyznanie Piotra naszych czasów odwołuje nas do odczytanego przed chwilą fragmentu Janowej Ewangelii: niewiasto, oto syn twój; synu, oto Matka twoja. Jezus zostawia nam swoją matkę nie tylko po to, by się nami opiekowała, odwrotnie - po to byśmy, to my opiekowali się nią, dostrzegając jej obecność w każdym samotnym człowieku, w każdym cierpiącym pod krzyżem życia, bezsilnym i opuszczonym. Testament Jezusa spod krzyża jest naszym zadaniem - odziedziczyliśmy zadanie troszczenia się o innych – powiedział podczas homilii generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Ozdobienie wizerunku Maryi papieskimi koronami wpisuje się też w świętowany od września ub. roku jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu. Wykonane przez włoskiego złotnika Michele Affidato korony są repliką pierwszych papieskich koron, podarowanych sanktuarium przez papieża Klemensa XI. Koronacja z 8 września 1717 r. była w Kościele bezprecedensowym wydarzeniem – po raz pierwszy odbywała się poza Italią, na co jasnogórscy paulini otrzymali specjalną zgodę Stolicy Apostolskiej. W 1909 r. korony te zostały skradzione.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ciosek doradcą Biedronia został nieprzypadkowo? Macierewicz: To bardzo niebezpiecznie dla Polski

Stanisław Ciosek / By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85184163

  

Niedawno Robert Biedroń przedstawił byłego ambasadora Polski w Moskwie, Stanisława Cioska, jako swojego doradcę ds. międzynarodowych. Antoni Macierewicz podkreślił, że moment wskazania Cioska na doradcę był nieprzypadkowy. - Robert Biedroń chce znaleźć się na rosyjskiej linii, to bardzo niebezpieczne dla Polski - powiedział były szef MON.

Kilka dni temu kandydat Lewicy na prezydenta Polski, Robert Biedroń, poinformował, że jego doradcą ds. międzynarodowych będzie Stanisław Ciosek, komunistyczny minister, a od 1989 r. ambasador Polski w Moskwie. 

W Polskim Radiu 24, Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP, zauważył, że osoba Cioska stanowi swoisty symbol przejścia od komunizmu do postkomunizmu, "od członkostwa w Układzie Warszawskim, do podległości w rosyjskiej sferze wpływów". 

- Przy zmianie zewnętrznego nazewnictwa, utrzymanie tej samej relacji między Rosją i Polską. To ma być bardziej miękkie, ale spełniać tę samą funkcję geopolityczną. Robert Biedroń przyjmując Stanisław Cioska jako głównego doradcę, przekazuje tę informację do Rosji i państw europejskich, które chcą się z Rosją porozumieć

- mówił były minister obrony. [polecam:https://niezalezna.pl/311755-doradca-biedronia-ds-miedzynarodowych-komunistyczny-minister-ze-stanu-wojennego]

Macierewicz wskazuje, że moment ogłoszenia Cioska doradcą Biedronia nie jest przypadkowy.

- Prezydent Francji na konferencji w Monachium bardzo wyraźnie powiedział, że Francja uważa USA za zagrożenie dla pokoju światowego, że będzie za wszelką cenę dążyła do porozumienia z Rosją. Robert Biedroń chce znaleźć się na rosyjskiej linii, to bardzo niebezpieczne dla Polski

- powiedział Antoni Macierewicz.  [polecam:https://niezalezna.pl/311135-macron-ponownie-mowil-o-dialogu-z-rosja-dodal-ze-sankcje-nie-zmienily-niczego]

Były szef MON podkreślił, że Robert Biedroń powinien wstydzić się takiego doradcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts