Ozdobione topazami i perłami złote korony, podarowane przez włoską diecezję Crotone i pobłogosławione w maju przez papieża Franciszka, od piątku zdobią Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie.

Rok temu, 28 lipca, papież Franciszek przebywający w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, przybył do najsłynniejszego polskiego sanktuarium. W odprawionej przez niego mszy świętej - będącej dziękczynieniem za chrzest Polski przed 1050 laty - wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i członkowie rządu.

Dla uczczenia rocznicy tego wydarzenia wizerunek Maryi ozdobiono teraz nowymi koronami. Wierni mogli po raz pierwszy zobaczyć Jasnogórską Ikonę Królowej Polski w tych koronach podczas mszy świętej o godz. 6:00 rano, odprawianej ze względu na gości z włoskiej diecezji Crotone jednocześnie po polsku i po włosku.

- W pierwszą rocznicę pobytu papieża Franciszka na Jasnej Górze przywołujemy jego znamienne słowa: tu otrzymałem dar spojrzenia Matki. To bardzo osobiste wyznanie Piotra naszych czasów odwołuje nas do odczytanego przed chwilą fragmentu Janowej Ewangelii: niewiasto, oto syn twój; synu, oto Matka twoja. Jezus zostawia nam swoją matkę nie tylko po to, by się nami opiekowała, odwrotnie - po to byśmy, to my opiekowali się nią, dostrzegając jej obecność w każdym samotnym człowieku, w każdym cierpiącym pod krzyżem życia, bezsilnym i opuszczonym. Testament Jezusa spod krzyża jest naszym zadaniem - odziedziczyliśmy zadanie troszczenia się o innych – powiedział podczas homilii generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Ozdobienie wizerunku Maryi papieskimi koronami wpisuje się też w świętowany od września ub. roku jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu. Wykonane przez włoskiego złotnika Michele Affidato korony są repliką pierwszych papieskich koron, podarowanych sanktuarium przez papieża Klemensa XI. Koronacja z 8 września 1717 r. była w Kościele bezprecedensowym wydarzeniem – po raz pierwszy odbywała się poza Italią, na co jasnogórscy paulini otrzymali specjalną zgodę Stolicy Apostolskiej. W 1909 r. korony te zostały skradzione.