W związku z intensywnymi opadami deszczu w ostatnich dniach, ogłoszono alarm powodziowy 3 stopnia na Pomorzu. Najgorsza sytuacja jest w Gdańsku. Istnieje zagrożenie przelania niektórych zbiorników wodnych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie powodziowe najwyższego, 3 stopnia dla Pomorza. Najtrudniejsza sytuacja jest w Gdańsku.

Jak podało Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego woda w zbiornikach retencyjnych systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm mniej wody niż w najgroźniejszym momencie.

Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości. Zbiorniki są na bieżąco monitorowane. Zastosowano również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów.

- Jutro ok. godz. 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej – mówił wczoraj Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego. 

- Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu – dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.