Gronkiewicz-Waltz nie płaciła kar – teraz zapuka do niej komornik. „Wysyłamy kary do egzekucji”

  

Naturalna konsekwencja „rażącego naruszenia prawa” administracyjnego przez prezydent Warszawy może być tylko dymisja albo utrata przez nią mandatu w wyborach – podkreśla szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Pytany w radiowej „Jedynce” o to, co czeka prezydent Warszawy za „rażące naruszenie prawa administracyjnego” wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że w tym przypadku sprawa jest oczywista.

- Naturalną konsekwencją powinna być albo dymisja, albo zabranie tego mandatu przez ludzi w wyborach. Tak niestety działa demokracja. W postępowaniach administracyjnych nie ma twardych narzędzi, aby ukarać prezydent stolicy. "To jest kwestia ewentualnie odrębnego postępowania (...), ale to już postępowanie karne, czyli prokuratury. Z tego, co wiem prokuratura, bada działanie mafii złodziejskiej w Warszawie. Zobaczymy, co z tego będzie - oświadczył szef komisji.


Patryk Jaki przyznał, że prezydent stolicy nie zapłaciła żadnej z kar nałożonych przez komisję weryfikacyjną. Dopytywany, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna spodziewać się wizyty komornika, odpowiedział: „pewnie tak”.

- Właśnie wysyłamy te kary do egzekucji. Prezydent Warszawy nie może już uciekać od stawiennictwa przed komisją i niepłacenia kar za niestawianie się - poinformował.

Wiceminister Patryk Jaki zwraca uwagę, że komisja weryfikacyjna zaczęła przełamywać „imposybilizm III RP”.

- To znaczy takim opowiadaniem, że jak powstał gdzieś układ w Polsce, że legitymizowały to po drodze wszystkie instytucje: samorządowe, prokuratury, sąd, to nic nie da się z tym zrobić. My trochę z młodzieńczą pasją mówiliśmy: jeżeli stare instytucje nie dają rady, to powołaliśmy nową instytucję. Wszyscy mówili, że nie ma żadnych szans, że zakopie się w papierach, że nie będzie wydawała żadnych decyzji przez wiele lat. A tu się okazuje, że można. Dzięki temu zwracamy majątek narodowy, już drugi, wart ok. 200 mln zł - podkreślił szef komisji.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy z 2012 r. ws. słynnej działki o przedwojennym adresie Chmielna 70. Według komisji, miasto nie mogło przekazać praw do niej trzem handlarzom roszczeń, bo ostatni właściciel dwóch trzecich działki, jako obywatel Danii, otrzymał już odszkodowanie w czasach PRL.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP,Polskie Radio Jedynka

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczyt w Brukseli zakończył się po kilkudziesięciu minutach. Porozumienia nie było

zdjęcie ilustracyjne / NakNakNak CC0

  

Zaledwie kilkadziesiąt minut trwał opóźniony szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Ponadto spotkanie zakończyło się bez porozumienia w sprawie budżetu na lata 2021-2027.

Spotkanie trwało dwa dni. Dziś o godz. 19 przywódcy na szczycie Unii Europejskiej rozpoczęli obrady po dziewięciu godzinach nieformalnych rozmów. Pierwotnie szczyt miał rozpocząć się o godz. 10, jednak był kilkakrotnie opóźniany.

[poelac:https://niezalezna.pl/312043-szef-re-spotka-sie-z-przywodcami-v4]

Źródło dyplomatyczne przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że grupa przyjaciół polityki spójności, czyli kilkanaście państw, w tym Polska, jednomyślnie maiły się opowiedzieć przeciw obniżeniu wielkości budżetu UE. W imieniu grupy decyzję na szczycie przedstawił premier Portugalii Antonio Costa.

[polecam:https://niezalezna.pl/312046-premier-morawiecki-prosto-z-unijnego-szczytu-polska-staje-sie-sila-napedowa-europejskiej-gospodarki]

Jednak już zaledwie kilkadziesiąt minut później źródło podało, że szczyt się zakończył. Mimo licznych spotkań bilateralnych przywódcy nie osiągnęli porozumienia w sprawie przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027. Po jednej stronie były kraje, które sprzeciwiały się cięciom budżetowym, po drugiej państwa, które chciały ograniczonego budżetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts