Elewi przystąpili do egzaminów

  

Blisko stu elewów służby przygotowawczej, szkolących się w 4. Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym, przystąpiło do egzaminów kończących szkolenie podstawowe.

Jak podaje oficjalny portal zielonogórskiego pułku, w części teoretycznej żołnierze zmierzyli się z pisemnym testem sprawdzającym wiedzę z zakresu przedmiotów określonych Programem Szkolenia Podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pytania dotyczyły m.in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

Z kolei jednym z elementów części praktycznej było strzelanie egzaminacyjne według warunków strzelania nr 2 z karabinka kbk AKMS. Po strzelaniu elewi zostali poddani sprawdzianowi praktycznych umiejętności ze szkolenia bojowego, który na strzelnicy garnizonowej i przykoszarowym placu ćwiczeń przeprowadzono w formie „pętli taktycznej”. Na tym ostatnim etapie na elewów czekały zadania sprawdzające umiejętności z: działania żołnierza na polu walki, szkolenia saperskiego, medycznego, terenoznawstwa, znajomości budowy i użytkowania broni strzeleckiej, wykonywania rzutu granatem ćwiczebnym, rozpoznania czy też łączności i ochrony przed bronią masowego rażenia - podaje 4. ZPPLOT. Trzeciego dnia odbył się sprawdzian z wychowania fizycznego, który obejmował marszobieg na 3000 metrów, podciąganie na drążku, bieg wahadłowy oraz skłony tułowia na czas.

Egzaminy udowodniły, że w ciągu trzech miesięcy szkolenia podstawowego elewi zostali dobrze przygotowani do przyszłej służby. Przed żołnierzami, którzy na początku maja br. rozpoczęli służbę przygotowawczą teraz jeszcze miesięczne szkolenie specjalistyczne, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne zgodne z otrzymanymi specjalnościami - czytamy.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 4 zpplot
Tagi

Wczytuję komentarze...

Starcia separatystów z policją

/ sxc.hu

  

Tysiące zwolenników niepodległości Katalonii wyszły na ulice Barcelony, by protestować przeciw wyrokom więzienia, jakie dzień wcześniej otrzymali przywódcy separatystów. Doszło do starć z policją, która użyła pałek, gdy demonstranci obrzucali ją świecami dymnymi i podpalali kosze na śmieci.


Trzy osoby zostały zatrzymane, gdy protestujący usiłowali sforsować barierki ustawione przed budynkami rządowymi w centrum miasta. Policja zdołała po południu odblokować kilkadziesiąt dróg oraz kilka linii kolejowych, które od rana okupowali demonstranci.

We wtorek nadal nie udało się jednak przywrócić prawidłowego funkcjonowania lotniska El Prat w Barcelonie po poniedziałkowych zamieszkach, w których ponad 40 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w starciach z policją, która użyła gumowych pocisków.

Przywódcy separatystów ogłosili we wtorek, że wyroki więzienia wzmocnią tylko determinację Katalończyków, by doprowadzić do referendum w sprawie secesji regionu. Były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych ugrupowań separatystycznych - Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) - Oriol Junqueras powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że wyrok, jaki otrzymał przyczyni się do umocnienia ruchu na rzecz oderwania regionu od Hiszpanii.

Szef regionalnego rządu Quim Torra bronił masowych protestów przeciw wyrokom Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich separatystów na kary więzienia wynoszące od dziewięciu do 13 lat. Uznał, że decyzja SN jest „nie do zaakceptowania”, a Katalończycy „rozpoczynają nowy etap (...) walki o samostanowienie”.

Pierwsze manifestacje Katalończyków niezadowolonych z wyroków skazujących separatystów rozpoczęły się spontanicznie w poniedziałek po południu na ulicach największych miast regionu.

W poniedziałek rano hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięcioro katalońskich separatystów za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii, przeprowadzonym 1 października 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl