"Twórcy Niepodległej" - ruszył nowy portal

  

Akt przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną, akt powołania rządu Wincentego Witosa, a także archiwalne zdjęcia i biografie znalazły się w zasobach internetowego portalu "Twórcy Niepodległej", z którego korzystać można od dzisiaj.

Archiwalne zdjęcia, biogramy, dokumenty i listy związane z wybitnymi Polakami, którzy za cel obrali sobie odbudowę niepodległego państwa polskiego, znaleźć można na portalu internetowym "Twórcy Niepodległej". Uruchomiono go z inicjatywy warszawskiego Archiwum Akt Nowych.

Oprócz sztandarowych aktów polskiej państwowości, takich jak pismo, w którym Józef Piłsudski składa urząd Naczelnika Państwa na ręce Marszałka Sejmu, czy akt przekazania władzy Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną, na portalu znaleźć można wiele materiałów o wartości historycznej. Legitymacja upoważniająca Ignacego Jana Paderewskiego do uczestnictwa w obradach konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., karta legitymacyjna Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska z akt Ignacego Daszyńskiego, czy akt powołania rządu Wincentego Witosa przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z 28 maja 1923 r. to tylko niektóre z nich.

Na "Twórcach Niepodległej" przeczytać można również listy m.in. Piłsudskiego do Romana Dmowskiego z 21 grudnia 1918 r. w sprawie jednolitej reprezentacji państwa polskiego w rozmowach z Ententą, list armeńskiej delegacji do Romana Dmowskiego z 14 czerwca 1917 r., czy korespondencję Witosa z Władysławem Sikorskim.

Przygotowano również dokumenty, prezentujące przebieg karier mężów stanu takie jak nominacje, dyplomy, odznaczenia, rozkazy i raporty, a całość uzupełniają fotografie, m.in. Piłsudskiego podczas odpoczynku z rodziną i Ignacego Jana Paderewskiego z dzieciństwa, oraz biografie.

Więcej materiałów znaleźć można na stronie: http://www.aan.gov.pl/tworcyniepodleglosci/.

Warszawskie Archiwum Akt Nowych (AAN), jedno z trzech polskich archiwów państwowych o charakterze centralnym, rozpoczęło działalność na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 r. Początkowo nosiło nazwę Archiwum Wojskowe, a jego pierwszym kierownikiem był Andrzej Wojtkowski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oficer zdegradowany za łapówki

/ User:Darwinek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Przed Sądem Najwyższym zapadł prawomocny wyrok przeciwko pułkownikowi rezerwy Januszowi K., oskarżonemu m.in. o przyjęcie korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Janusz K., został zdegradowany do stopnia szeregowego - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej przypomniała, że Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie, jako sąd pierwszej instancji, uznał Janusza K. winnym popełnienia 12 przestępstw m.in. przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnioną funkcją publiczną oraz przekroczeniem obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. "Wymierzył mu karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat próby. Orzekł także grzywnę w wymiarze 300 stawek dziennych w wysokości 100 zł za każdą stawkę dzienną" - podała prokurator.

Zaznaczyła jednak, że sąd nie orzekł zawnioskowanego przez oskarżyciela publicznego środka karnego w postaci degradacji. "Tym samym oskarżony, mimo uznania winy i skazania go przez sąd, nadal byłby pułkownikiem Wojska Polskiego" - poinformowała.

Nadto Sąd I Instancji ograniczył wysokość przyjętych przez oskarżonego korzyści majątkowych do kwot netto. Przyjął, bowiem, iż został odprowadzony do Skarbu Państwa podatek od pozornych umów stanowiących czynność "maskującą" przyjęte korzyści majątkowe. Sąd nie obciążył oskarżonego kosztami sądowymi, co uzasadnił koniecznością zapłaty przez niego orzeczonego przepadku równowartości przedmiotów pochodzących z przestępstwa

- dodała.

Podkreśliła, że z takim wyrokiem nie zgodził się prokurator, który od tego wyroku złożył apelację. "W apelacji prokurator podniósł, iż oskarżony w chwili dokonania przestępstwa był pułkownikiem, czyli starszym oficerem Sił Zbrojnych RP. Dopuszczając się szeregu przestępstw przeciwko mieniu, utracił właściwości wymagane do bycia żołnierzem, godząc w szeroko rozumiany honor żołnierza polskiego" - wskazała.

Wyrok w tej sprawie został ogłoszony 19 lutego w Sądzie Najwyższym. "Sąd Najwyższy, działając jako Sąd II Instancji, całkowicie podzielił stanowisko i argumenty prokuratora zawarte w apelacji. Uchylił orzeczenie o warunkowym zawieszaniu kary oraz orzekł środek karny w postaci degradacji Janusza K. Degradacja obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego" - poinformowała prokurator.

Dodała, że dodatkowo Sąd Najwyższy zasądził od oskarżonego koszty sądowe, a także przyjął wyższą kwotę przyjętych korzyści majątkowych, niezasadnie obniżoną przez sąd pierwszej instancji. "Tym samym zwiększył wysokość przepadku korzyści majątkowej" - podała.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts