Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Decyzja prezydent Warszawy ws. Działki Chmielna 70 uchylona. Komisja: Rażąco naruszono prawo procesowe

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. działki Chmielna 70 i odmówiła przyznania praw do niej trzem osobom, które o nie wystąpiły i je uzyskały w 2012 r.  Przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że przy decyzji ws. działki Chmielna 70 rażąco naruszono prawo procesowe.  
 
Komisja weryfikacyjna nadała decyzji wydanej uprzednio przez Hannę Gronkiewicz-Waltz klauzulę natychmiastowej wykonalności. Przewodniczący komisji podkreśla, że wydając decyzję, rażąco naruszono prawo procesowe, gdyż nieprawidłowo określono krąg spadkobierców.
 
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ogłosił decyzję po niejawnym posiedzeniu w sprawie słynnej działki przy Pałacu Kultury i Nauki. Ujawnienie szczegółów tej sprawy w 2016 r. zapoczątkowało wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej w stolicy.
 
Na mocy decyzji wydanej z upoważnienia prezydent stolicy w 2012 r. działka została przejęta przez osoby, które nabyły roszczenia: Janusza Piecyka, mec. Grzegorza Majewskiego i Marzenę K. (siostrę mec. Roberta N., podejrzaną o fałszywe oświadczenia majątkowe). Miasto przyznało im prawo wieczystego użytkowania działki - mimo, że w latach 50. odszkodowanie za nią dostał jej ostatni właściciel, obywatel Danii Jan Henryk Holger Martin. Po wybuchu afery zrzekli się oni swych praw do działki o wartości ok. 160 mln zł, na której można zbudować wysokościowiec.
 
W styczniu br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty b. wicedyrektorowi Biura Gospodarki Nieruchomościami Ratusza Jakubowi R. i "handlarzowi roszczeń" mec. Robertowi N. (obaj są w areszcie) oraz innym trzem osobom. W zamian za decyzje o użytkowaniu wieczystym Chmielnej 70, R. miał przyjąć od N. wartą 2,5 mln zł korzyść majątkową w postaci udziału w nieruchomości w Kościelisku. W 2012 r. N. odebrał od R. decyzję o zwrocie działki - R. kilka tygodni później zrezygnował z pracy.
 
Po wybuchu afery w sierpniu 2016 r. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała zwrot działki za pochopny - za co odpowiedzialnością obarczyła trzech zwolnionych wtedy urzędników BGN. Twierdziła, że ukryli przed nią pismo Ministerstwa Finansów dotyczące m.in. spłacenia roszczeń obywatela Danii ws. Chmielnej 70.

 



Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#Patryk Jaki #komisja weryfikacyjna #Chmielna 70 #Hanna Gronkiewicz-Waltz #afera reprywatyzacyjna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo