Wielkie żniwo po ŚDM

  

Młodzi po ŚDM angażują się w wolontariat, są aktywni w parafiach, powstało wiele nowych wspólnot. Papież Franciszek kazał im założyć buty wyczynowe i ruszyć się zamiast przesiadywać przed komputerem - powiedział w rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP zaznaczył, że dokładnie rok po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, widać już owoce tego wydarzenia. "Po ŚDM bardzo ruszył się w Polsce wolontariat, wzrosło zaangażowanie młodych w działanie we wspólnotach parafialnych".

Jak podkreślił ks. Rytel-Andrianik, powstały nowe wspólnoty, a te istniejące wcześniej powiększają liczbę członków. "W wielu diecezjach - np. w diecezji gnieźnieńskiej - odradza się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Światło-Życie" - mówił. Dodał, że wzrasta liczba młodych uczestniczących w rekolekcjach.

Po raz pierwszy w historii naszej ojczyzny w jedno wydarzenie zaangażowało się ok. 60 tys. wolontariuszy. Oni teraz angażują się w swoich parafinach i środowiskach. Powstało wiele inicjatyw. Jedną z nich jest chociażby portal wolontariuszy ŚDM www.goradobra.pl

 - poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Zdaniem rzecznika KEP jest to efekt słów papieża Franciszka, który młodzieży "kazał założyć buty wyczynowe i ruszyć się z wygodnego przesiadywania przed komputerem".

80-letni papież mówił do młodych językiem nastolatków i używał nawet ich słownictwa. Może po raz pierwszy w dokumentach papieskich jest wyrażenie o twardym dysku czy filmikach na komórkę. Przy tym ojciec święty był wymagający, co młodzież docenia. Trafił w punkt z kanapą i przestrzeganiem młodych, aby w wieku 20 lat nie przechodzili na przedwczesną emeryturę

- zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

"Kard. Dziwisz powiedział, że każde Światowe Dni Młodzieży zmieniają człowieka. Tak było i w Krakowie, skąd ludzie wrócili zapaleni entuzjazmem wiary młodego Kościoła" - powiedział. Dodał, że ŚDM "wciąż trwa", co widać m.in. na Facebooku i Twitterze, gdzie młodzi "dzielą się wspomnieniami z ŚDM ze swoimi przyjaciółmi z całego świata".

Rzecznik KEP zaznaczył, że ŚDM to nie jest jednorazowe wydarzenie poświęcone młodym w Kościele - w Watykanie w październiku 2018 r. odbędzie się XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania".

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rostowski snuje wizje, kiedy potwierdzi się przypadek koronawirusa w Polsce. Internauci: Przykro patrzeć

Jan Vincent Rostowski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Najpierw otoczenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i sama kandydatka snuli podejrzenia o to, że rząd ukrywa przed społeczeństwem informacje dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski, wie już jednak, kiedy informacja o potwierdzonym przypadku w Polsce ujrzy światło dzienne. Internauci nie kryją zażenowania.

Dziś rano kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska, postanowiła na Twitterze wyartykułować dokładnie krążące po zakamarkach internetu spiskowe teorie dotyczące koronawirusa w Polsce.

Okazuje się, że jej polityczne otoczenie wcale od takiej hipotezy się nie odżegnuje.

Izabela Leszczyna, odpowiedzialna w sztabie Kidawy-Błońskiej za kwestie programowe, stwierdziła, zapowiadając jutrzejszą konwencję kandydatki, że jednym z tematów wystąpienia będzie bezpieczeństwo.

- Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo zdrowotne, co dzisiaj jest szczególnie ważne, nie tylko ze względu na onkologię, ale też na epidemię koronawirusa, która szaleje po świecie i prawdopodobnie po Polsce trochę też, o czym może jeszcze tylko nie wiemy

 - dodaje Leszczyna.

Krok dalej poszedł były minister finansów, Jan Vincent Rostowski, który wysnuł wizje, kiedy można spodziewać się informacji o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce. Odpowiedział swoim wpisem na dywagację dziennikarza Konrada Piaseckiego.

Internauci nie kryli zażenowania wpisem Rostowskiego:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts