Młodzi po ŚDM angażują się w wolontariat, są aktywni w parafiach, powstało wiele nowych wspólnot. Papież Franciszek kazał im założyć buty wyczynowe i ruszyć się zamiast przesiadywać przed komputerem - powiedział w rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP zaznaczył, że dokładnie rok po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, widać już owoce tego wydarzenia. "Po ŚDM bardzo ruszył się w Polsce wolontariat, wzrosło zaangażowanie młodych w działanie we wspólnotach parafialnych".

Jak podkreślił ks. Rytel-Andrianik, powstały nowe wspólnoty, a te istniejące wcześniej powiększają liczbę członków. "W wielu diecezjach - np. w diecezji gnieźnieńskiej - odradza się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Światło-Życie" - mówił. Dodał, że wzrasta liczba młodych uczestniczących w rekolekcjach.

Po raz pierwszy w historii naszej ojczyzny w jedno wydarzenie zaangażowało się ok. 60 tys. wolontariuszy. Oni teraz angażują się w swoich parafinach i środowiskach. Powstało wiele inicjatyw. Jedną z nich jest chociażby portal wolontariuszy ŚDM www.goradobra.pl

 - poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Zdaniem rzecznika KEP jest to efekt słów papieża Franciszka, który młodzieży "kazał założyć buty wyczynowe i ruszyć się z wygodnego przesiadywania przed komputerem".

80-letni papież mówił do młodych językiem nastolatków i używał nawet ich słownictwa. Może po raz pierwszy w dokumentach papieskich jest wyrażenie o twardym dysku czy filmikach na komórkę. Przy tym ojciec święty był wymagający, co młodzież docenia. Trafił w punkt z kanapą i przestrzeganiem młodych, aby w wieku 20 lat nie przechodzili na przedwczesną emeryturę

- zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

"Kard. Dziwisz powiedział, że każde Światowe Dni Młodzieży zmieniają człowieka. Tak było i w Krakowie, skąd ludzie wrócili zapaleni entuzjazmem wiary młodego Kościoła" - powiedział. Dodał, że ŚDM "wciąż trwa", co widać m.in. na Facebooku i Twitterze, gdzie młodzi "dzielą się wspomnieniami z ŚDM ze swoimi przyjaciółmi z całego świata".

Rzecznik KEP zaznaczył, że ŚDM to nie jest jednorazowe wydarzenie poświęcone młodym w Kościele - w Watykanie w październiku 2018 r. odbędzie się XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania".

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.