Zbiórka na tablicę upamiętniającą Polaków pomordowanych przez NKWD

  

W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia na ludności polskiej żyjącej w ZSRS ludobójczej, antypolskiej operacji NKWD 1937-1938. Społeczność poznańska pragnie upamiętnić Ich tablicą pamiątkową, która będzie umieszczona na dziedzińcu Klasztoru Ojców Dominikanów w Poznaniu. Wydana zostanie bezpłatna okolicznościowa publikacja, omawiająca losy tych Polaków i będzie rozdawana w trakcie uroczystości.

Powołany w tym celu Społeczny Komitet Upamiętnienia Polaków żyjących w ZSRS w latach 1921-1939 rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel i zachęca wszystkich zainteresowanych do dokonywania wpłat na konto nr: 

81 1090 1476 0000 0001 3482 5536.
Prosimy wpisywać jako tytuł wpłaty: TABLICA – POLACY. Odbiorca: Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

Aby wyrazić wdzięczność darczyńcom, w publikacji i na stronach internetowych zostaną wymienieni ofiarodawcy: każda instytucja, środowisko, organizacja, która dokona wpłaty na kwotę minimum 500 PLN oraz osoby fizyczne, które dokonają wpłaty na kwotę minimum 100 PLN. Zakończenie zbiórki 15 sierpnia 2017 r.


W skład Społecznego Komitetu Upamiętnienia Polaków żyjących w ZSRS w latach 1921-1939 wchodzą: dr Tadeusz Zysk – Zysk i S-ka Wydawnictwo, Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, NSZZ „Solidarność" Region Wielkopolska, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, Poznański Klub Gazety Polskiej im. gen. pilota Andrzeja Błasika, Wielkopolski Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej Oddział Poznań, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo Rataje-Poznań, Stowarzyszenie Wielkopolscy Patrioci.

Osoby do kontaktu: Maciej Wiśniewski tel. 730 10 99 50, dr Dariusz Kucharski tel. 603 43 50 70.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna zachwalał Sikorskiego i Brejzę

/ Aargambit [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

- Kandydaci Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego gwarantują skuteczne negocjacje finansowe w budżecie europejskim na lata 2021-2027 - mówił na konferencji prasowej w Bydgoszczy lider PO Grzegorz Schetyna. - To są ludzie, którzy skutecznie będą o to dbać - zapewnił.

Schetyna wystąpił na konferencji wraz z kandydatami PO, startującymi z list Koalicji Europejskiej z okręgu kujawsko-pomorskiego - Radosławem Sikorskim i Krzysztofem Brejzą. Podkreślił, że jest "przekonany co dobrego wyniku Koalicji Europejskiej w kujawsko-pomorskim".

Sikorski pogratulował Schetynie stworzenia Koalicji Europejskiej. Z kolei Krzysztof Brejza podkreślał, że kandydując do Parlamentu Europejskiego, "nigdzie nie ucieka". 

Brejza, członek sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, odniósł się też do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który komentując wyrok wobec szefów tej spółki Marcina i Katarzyny P., ocenił, że główni winni afery Amber Gold są inni. Są znani, tylko że są pod ochroną, a pełna rozprawa z tą aferą i z innymi oznaczałoby rozbicie pewnego układu, nazywanego "układem gdańskim".

"Pan mówi, że stał jakiś układ za Marcinem P." - mówił Brejza. Tymczasem taki układ - dodał - można było znaleźć gdyby nie prokuratura, której niektórzy przedstawiciele, odpowiedzialni za sprawę Amber Gold, zostali niedawno awansowani. "Niech pan nie mówi o żadnej Sycylii w Gdańsku, mieszkańcy Gdańska rozliczyli wasze kłamstwa, wybrali Pawła Adamowicza" - dodał Brejza pod adresem szefa PiS.

Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął głaszanie wyroku w procesie Amber Gold, uznając, że Marcin P. i Katarzyna P. są winni pierwszego zarzucanego im w akcie oskarżenia przestępstwa tj. oszustwa. Odczytywanie wyroku potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl