2 tys. terminali trafi do policjantów

We wtorek prezydent podpisał ustawę w sprawie możliwości płacenia kartą za mandaty. Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka około 2 tys.

twitter.com/PolskaPolicja
We wtorek prezydent podpisał ustawę w sprawie możliwości płacenia kartą za mandaty. Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka około 2 tys. terminali w pierwszej kolejności trafi do policjantów ruchu drogowego oraz prewencji.

Nowela wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Na jej mocy policja uzyska uprawnienia do pobierania opłat za mandaty za pomocą terminali płatniczych.

- Takie rozwiązanie jest krokiem w kierunku obywateli - powiedział Ciarka.

Rzecznik KGP zaznaczył, że wybór formy płatności będzie pozostawał po stronie osoby ukaranej.

- Może ona więc w sposób dotychczasowy opłacić mandat, czy to w przypadku obcokrajowca - gotówkowo, czy to w przypadku osoby, która jest obywatelem Polski - poprzez przekaz lub na poczcie, albo może wybrać formę bezgotówkową kartą płatniczą, jeżeli dany radiowóz czy policjant będzie wyposażony w taki terminal - powiedział.

Policja na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową zostanie wyposażona na początek w około 2 tysiące terminali. 

Rzecznik policji tłumaczył, że rozwiązania będą sporym ułatwieniem także dla obcokrajowców.

- Dzisiaj dochodziło do sytuacji, kiedy zatrzymywaliśmy w związku z popełnionym wykroczeniem kierujących z innych państw, którzy nie posiadali przy sobie odpowiedniej gotówki i policjanci, żeby im ułatwić im zapłatę mandatu, ponieważ oni mogą płacić tylko mandat gotówkowy, jechali z nimi do najbliższego bankomatu czy też do banku, aby te pieniądze wypłacić, aby mogli ten mandat uiścić - powiedział Ciarka

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#policja #mandat #terminal #karta

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo