IPN odnalazł szczątki "Chmury"

  

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli dziś na poznańskim cmentarzu szczątki straconego w 1953 r. Zygmunta Góralskiego ps. Chmura, działacza Armii Krajowej W Poznaniu.

Ostateczna identyfikacja szczątków nastąpi po przeprowadzeniu badań genetycznych. Jak podał IPN, przebadanie domniemanego miejsca pochówku przez archeologów było możliwe po dokonaniu czasowego podniesienia z grobu szczątków osoby tam pochowanej w latach późniejszych. Bezpośrednio pod współczesnym pochówkiem znaleziono szczątki należące najprawdopodobniej do poszukiwanej ofiary komunizmu.

- Działania w Poznaniu zakończyły się sukcesem. Miejsce, które wytypowaliśmy istotnie okazało się tym, w którym znajdowały się szczątki człowieka z przestrzeloną czaszką. Przed nami konieczność wykonania badań genetycznych, które, jestem o to spokojny, potwierdzą nam wyniki naszych dzisiejszych działań archeologicznych - powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.


foto: Krzysztof Szwagrzyk/IPN

Zygmunt Góralski urodził się w 10 kwietnia 1930 r. w Żninie. Od kwietnia 1949 r. pracował jako strażnik więzienny w Wągrowcu. W maju 1950 r. przystąpił do antykomunistycznego Pierwszego Plutonu Szturmowego AK Ziemi Wielkopolskiej, działającego na terenie Wągrowca i Chodzieży. Miesiąc później uwolnił z więzienia w Wągrowcu Józefa Antkowiaka i Romualda Bronieckiego, osadzonych za nielegalne posiadanie broni. Zbiegł wraz z nimi do lasu w okolicy Żnina i bezskutecznie starał się przyłączyć do oddziału partyzanckiego.

Od października 1950 r. do jesieni 1951 r. ukrywał się w ziemiance w lesie, potem - u rodziców w Żninie. 19 maja 1952 r. w wyniku obławy został schwytany i osadzony w areszcie WUBP w Poznaniu.

W październiku 1952 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał go na karę śmierci za oddanie sześciu strzałów do funkcjonariuszy PUBP w Żninie podczas aresztowania. Skazał go też na 15 lat więzienia za udział w organizacji antykomunistycznej, 8 lat więzienia za rabunek broni, 10 lat więzienia za dezercję, 10 lat więzienia za ukrywanie broni i 8 lat więzienia za namowy do działalności antykomunistycznej podczas aresztu w WUBP w Poznaniu.

Wyrok wykonano 30 marca 1953 r. w Poznaniu poprzez rozstrzelanie. Dwa dni po zabiciu Zygmunta Góralskiego, pochowano go na cmentarzu komunalnym na Miłostowie pod nazwiskiem Góralczyk.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,ipn.gov.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Epidemia daje się we znaki. Belgowie w złej kondycji psychicznej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Ponad połowa mieszkańców Belgii deklaruje złe samopoczucie psychiczne - wynika z badań, które zostały przeprowadzone po wprowadzeniu ograniczeń w wychodzeniu z domów w związku z pandemią. Liczba takich przypadków potroiła się w ostatnich tygodniach.

Stan zdrowia psychicznego podczas epidemii koronawirusa zbadały dwie belgijskie uczelnie - Katolicki Uniwersytet Lowański i Uniwersytet Antwerpski. Jak pisze w poniedziałek dziennik "Le Soir", który jako pierwszy poznał wyniki badań, psychika co drugiego mieszkańca kraju dostała dotknięta przez restrykcje.

Wprowadzona w połowie marca narodowa kwarantanna miała początkowo obowiązywać do 5 kwietnia, ale władze zdecydowały, że należy ją przedłużyć do 19 kwietnia, a niewykluczone, że później do 3 maja. Mieszkańcy Belgii mają pozostawać w domu, z wyjątkiem sytuacji, gdy ktoś musi iść do pracy i to tylko, jeśli jego obecność jest naprawdę konieczna. Można też wyjść do lekarza, albo kupić jedzenie czy leki. Kolejnym wyjątkiem jest aktywność fizyczna na zewnątrz taka jak spacery, jogging czy jazda na rowerze.

Trwające już trzy tygodnie obostrzenia dają się we znaki zamkniętym w domach i mieszkaniach. O ile normalnie 18 proc. badanych przyznaje, że źle czuje się psychicznie, to w ostatnim czasie poziom ten skoczył do 52 proc. Wynik ten nie musi jednak oddawać powagi sytuacji, bo badanie, w większości przypadków było przeprowadzane w pierwszym tygodniu ograniczeń dotyczących wychodzenia z domów.

Negatywnie całą sytuację odczuwają zwłaszcza ludzie młodzi. W grupie wiekowej 15-25 aż dwie trzecie respondentów deklaruje złe samopoczucie psychiczne.

"Le Soir" odnotowuje, że dyskomfort psychiczny wzrasta wraz ze spadkiem aktywności. Ci, którzy mają mniejszy kontakt z bliskimi lub ograniczyli aktywność fizyczną, są o 20 proc. bardziej narażeni na złe samopoczucie mentalne.

W minionym tygodniu dynamika przyrostu nowych zakażeń koronawirusem znacznie wyhamowała w Belgii. Codziennie potwierdzanych było ponad 1000 przypadków. W sumie do tej pory wykryto prawie 20 tys. zachorowań (nie uwzględniając danych z poniedziałku). W niedziele więcej osób opuściło szpitale niż było przyjętych. Na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest około połowy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts