1 sierpnia o 17.00 zawyją syreny na Mazowszu

Jak co roku syreny alarmowe na terenie Mazowsza przypomną 1 sierpnia o godzinie wybuchu powstania warszawskiego.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Jak co roku syreny alarmowe na terenie Mazowsza przypomną 1 sierpnia o godzinie wybuchu powstania warszawskiego. Jednominutowy, ciągły sygnał o 17.00 - godzinie "W" - uczci pamięć ofiar zrywu w 73. rocznicę jego rozpoczęcia.

Rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz podała, że we wtorek 1 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na terenie Mazowsza uruchomione zostaną syreny alarmowe. W ten sposób, jak zaznaczyła, mieszkańcy będą mogli oddać hołd oraz uczcić pamięć poległych i zamordowanych podczas zrywu.

Syreny alarmowe zostaną uruchomione o godz. 17. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał. Jak podała rzeczniczka, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera skierował w tej sprawie pismo do starostów prezydentów, burmistrzów i wójtów.
 

Pamięć o bohaterach oddających życie w imię Ojczyzny jest elementem naszej tożsamości. Na stałe w obchody Powstania Warszawskiego wpisał się obraz mieszkańców zatrzymujących się na dźwięk syren uruchamianych w rocznicę godziny „W”. 1 sierpnia oddajmy hołd poległym i zamordowanym, bo pamięć o nich to nasz wspólny obowiązek


 – podkreślił Sipiera.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Powstanie Warszawskie #godzina "W" #17.00 #1 sierpnia

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo