„Prezydent pozytywnie ocenia ustawę o ustroju sądów”

Przewidziane w ustawie o ustroju sądów powszechnych narzędzia są w ocenie prezydenta pozytywne - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Maciej Luczniewski/Gazeta Polska
Przewidziane w ustawie o ustroju sądów powszechnych narzędzia są w ocenie prezydenta pozytywne - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, podpisanie tej ustawy prezydent zapowiedział podczas dzisiejszych spotkań z pierwszą prezes SN i przewodniczącym KRS.

- Pan prezydent poinformował zarówno pierwszą prezes Sądu Najwyższego, jak i przewodniczącego KRS o przyczynach skierowania wniosku o ponowne rozpatrzenie do Sejmu ustaw o SN i KRS - powiedział Paweł Mucha.

Według niego, prezydent podczas obu spotkań mówił o konieczności naprawy wymiaru sprawiedliwości. - Bardzo wyraźnie podkreślił, że proces ten będzie postępował - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Zaznaczył, że prezydent zapowiedział, iż podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Pan prezydent wskazał, że w tej ustawie jest szereg rozwiązań korzystnych, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

- mówił Mucha.

Według niego prezydent wskazywał, że przewidziane w ustawie narzędzia, związane z nadzorem zewnętrznym i wewnętrznym sądów, kwestiami losowego przydziału spraw czy równego obciążenia sędziów sprawami, są mechanizmami pozytywnymi, które mają poprawić funkcjonowanie polskiego sądownictwa.

Prezydent wskazał natomiast, że w polskiej praktyce ustrojowej i w oparciu o przepisy konstytucji RP nie ma podstaw do tego, żeby uprawniona była ingerencja Prokuratora Generalnego jeśli chodzi o Sąd Najwyższy w tak szerokim zakresie, w jakim była przewidywana

- relacjonował Mucha spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Podczas spotkań z pierwszą prezes SN i przewodniczącym KRS prezydent zapowiedział ponadto przystąpienie do prac nad „inicjatywami własnymi jeśli chodzi o KRS i kwestię związaną z ustawą o SN” - mówił Mucha. Według niego, prezydent podkreślał swoją determinację do tego, by dokonać zmian.

Pan prezydent wskazał, że chce wyjść z inicjatywą i że będzie prowadził dialog w tej sprawie i z ministrem sprawiedliwości, i z większością parlamentarną, ale także poinformował, że na pewno te zmiany, które będą następować, będą przedmiotem debaty publicznej.

- mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta. Jak zaznaczył, w ocenie prezydenta konsultacji zabrakło przy procedowaniu ustaw o SN i KRS, które po uchwaleniu trafiły do jego podpisu, a które prezydent zdecydował się zawetować.

 Źródło: niezalezna.pl,PAP

 

#wymiar sprawiedliwości #Paweł Mucha #Andrzej Duda #PiS

pb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo