Kraków: Prawie 10 tys. osób odwiedziło wystawę „#dziedzictwo”

9,5 tys.

mnk.pl
9,5 tys. osób odwiedziło wystawę „#dziedzictwo” w pierwszym miesiącu jej trwania - poinformowało w poniedziałek Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK), Ekspozycja w gmachu głównym tej placówki jest jedną z największych w Polsce, czynna będzie do 7 stycznia.

Andrzej Szczerski, historyk sztuki, nosił się z zamiarem organizacji wystawy od 2015 r. Inspirował się głośną ekspozycją Marka Rostworowskiego "Polaków portret własny". Tamta wystawa z 1979 r. odegrała rolę w demontażu systemu komunistycznego. Wystawa Szczerskiego jest jedną z największych w Polsce i największą w Muzeum Narodowym w Krakowie od pamiętnej ekspozycji Rostworowskiego.

Na wystawie są obiekty z niemal całego okresu historii Polski. Najstarszy eksponat pochodzi z czasów króla Bolesława Chrobrego i jest to denar Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem używania nazwy Polska. Najmłodszy obiekt dołączył na ekspozycję dwa dni temu – jest to kolaż współczesnej artystki Natalii Wiernik. Wśród najciekawszych eksponatów kurator wymienił też m.in. zegarki Antoniego Patka z dekoracją patriotyczną, z wizerunkami Kościuszki i Rejtana, tkaniny, które pokazują piękno polskiego wnętrza.

Zauważyliśmy, że wystawa jest szczególnie atrakcyjna dla Polonii, osób mających polskie korzenie, tęskniących za Polską. Te osoby naprawdę są zachwycone


– powiedział PAP Mateusz Chramiec, jeden z historyków sztuki oprowadzających po ekspozycji.

Wystawę można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jakie jest nasze #dziedzictwo? Krakowska wystawa o polskiej tożsamości już otwarta

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#wystawa #dziedzictwi #Kraków #muzeum narodowe #Szczerski

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo